Brutális robbanás rázta meg Moszkvát – lakások gyulladtak ki, két ember megsérült

A robbanás okát egyelőre nem sikerült megállapítani, azonban helyi lakosok a sajtónak úgy nyilatkoztak, hogy gázrobbanásra gyanakodnak.

Az egyetlen élő szociáldemokrata exkancellár ellen saját pártja indított hajtóvadászatot putyinos kapcsolatai miatt – de ki tudja, valójában Schröderrel vagy saját múltjával hadakozik-e az SPD?
„Hozzatok már egy üveg sört, különben sztrájkba kezdek” – Gerhard Schröder egykori szociáldemokrata kancellár ezzel a mondattal örökre beírta magát a német politikai kultúra nagykönyvébe. Dalok, könyvek születtek e szállóige kapcsán, de a korábbi német kormányfő neve mégsem emiatt fordul elő mostanában a német lapok hasábjain. Az SPD egyetlen élő exkancellárja – Helmut Schmidt 2015-ben hunyt el –
ami az ukrajnai háború nyomán kialakuló, egyre aggasztóbb maximákba bocsátkozó nyugat-európai mainstream tükrében korunk egyik leglevakarhatatlanabb stigmájává vált.
Pedig Schröder alighanem Németország utolsó régi vágású szociáldemokrata kancellárja volt, akire az SPD mint nagy előképre is tekinthetne. Az 1944-ben született Schröder nem ismerhette meg az édesapját, aki a román fronton esett el. Gyermekként a világháború után koldusszegénnyé vált családok sorsában volt kénytelen osztozni: a családnak nem volt pénze a gyerekek taníttatására, így a fiatal Gerhard – Gerd – csak estin tudott érettségihez jutni huszonkét éves korában. Még ugyanebben az évben, 1966-ban megkezdte jogi tanulmányait a göttingeni egyetemen. Schröder még tanulmányai alatt összeházasodott első feleségével, akivel 1972-ben el is váltak az útjaik. Az egykori kancellár azóta háromszor nősült meg – aktuális felesége a dél-koreai Kim So-yeon, akivel 2018-ban keltek egybe. Az államvizsgát követően Schröder ügyvédként helyezkedett el: végső soron igazi társadalmi mobilitástörténet az övé.
Gerd Schröder pártbéli karrierje valamivel simábban alakult. Tizenkilenc évesen lépett be a szociáldemokrata pártba, ahol ügyesen helyezkedve előbb az ifjúsági szervezetben, majd a „nagy pártban” jutott magasra. A szocdemek már 1986-ban Alsó-Szászország miniszterelnökeként látták volna Schrödert, de akkor még alulmaradt a tartományi választáson, s végül csak négy évvel később foglalhatta el a kormányfőnek kijáró bársonyszéket Hannoverben. Schröder azonban ennél is magasabbra tört, s már a kilencvenes évek elejétől bejelentkezett az egész SPD vezetésére – akkoriban még mindhiába. A széljárás csak az évtized második felére vált számára kedvezővé, hiszen 1998-ban pártja őt jelölte kancellárnak, s ezt a bizalmat sikerült is megszolgálnia. A csonka családból származó Gerhard Schrödert 1998. október 27-én nevezték ki Németország kancellárjává.
Szinte sorsszerű volt, hogy
Elődje, Helmut Kohl akkor már másfél évtizede volt német kormányfő, ám – érdemei elismerése mellett – kormányzása az utolsó években a hatalomhoz való görcsös ragaszkodás méltatlan játszmájává fajult. Csakhogy Németország ekkoriban új kihívásokkal állt szemben: egyrészt kiderült, hogy az újraegyesítés sokkal nagyobb terheket jelent majd a gyakorlatban, mint azt eredetileg várták, másrészt az az időszak is elérkezett a nemzetközi porondon, amikorra elkerülhetetlenné vált, hogy Németország nagyobb szerepet vállaljon Európa sorsának alakításában. Az egykori Jugoszlávia területén pusztító háború zajlott, miközben egy sor posztkommunista közép- és kelet-európai állam igyekezett felvételt nyerni az Európai Unióba, s ez afféle hídországként komoly feladatok elé állította Németországot.
Schröder a Zöldekkel közösen alakított szövetségi kormányt, amire addig még nem volt példa az ország történetében. Ennek a kabinetnek pedig meg kellett lépnie egy sor olyan reformot, amelyek megítélése azóta is mélyen megosztja a német közvéleményt: ilyen volt például a németországi segélyezési rendszert alapjaiban megváltoztató Hartz-reform is, aminek a visszásságait afféle félig elvégzett házi feladatként a követő német kormányok is megörökölték. Hasonló jelentőségű lépés volt a délszláv háborúba történő beavatkozás is, hiszen a német hadsereg azelőtt évtizedekig nem tevékenykedett az ország határain kívül.
Azonban mégsem ezek a lépések azok, amik mostanában újra a közérdeklődés középpontjába helyezik Schrödert. A nehéz sorsú kancellár kormányzása alatt ugyanis
ami nem utolsó sorban a Schröder és Vlagyimir Putyin közötti barátságnak is köszönhető volt.
Ennek a détente-nak számos jele van a mai napig is, de talán egy sem olyan egyértelmű, mint az Északi Áramlat gázvezeték megépülése. Ezen a vezetéken keresztül Németország közvetlenül importálhatja az orosz földgázt, ami azóta is óriási tüske például a lengyelek körme alatt.
Az oroszok jóindulata később közismerten jól jött Schrödernek, aki 2005-ben, második kancellársága idején elveszítette a Bundestag bizalmát kormányfőként. Abban ez évben ezért előre hozott választást írtak ki Németországban, amit Schröder legnagyobb bánatára végül a kereszténydemokraták nyertek meg Angela Merkel vezetésével. Gerd Schröder azonban nem zuhant túl kemény talajra,
– s éppen ezek a pozíciók azok, amik miatt az Ukrajna elleni orosz támadás után Schrödert egyre többen kritizálták még a párttársak közül is.
Talán nem túlzás azt állítani, hogy az egykori kancellár ellen valóságos boszorkányüldözést indítottak saját párttársai: Schrödertől előbb az egykori kancellároknak járó irodákat és beosztottakat vették el, majd az SPD arra is kísérletet tett, hogy kizárja soraiból a volt kormányfőt.
Tény, hogy Schröder szoros oroszországi kapcsolatai napjainkban nem tartoznak a legjobb ajánlólevelek közé, bár egy nemrég született bírósági ítélet szerint az önmagában még nem számít az SPD szabályzata elleni vétségnek, hogy a párttagok közül valaki jóban van Putyinnal.
s így egyáltalán nem biztos, hogy Schröder végleg a párt tagja maradhat – fellebbviteli szintek elvégre még léteznek.
Az biztos, hogy a jelenleg radikálisan ukránpárti fősodrú német média folyamatos kritikája hosszú távon Schröder maradék megbecsültségét is aláássa majd. A kérdés az, hogy az SPD és a párthű média kivel küzd most valójában: Schröderrel vagy a saját, időközben kellemetlenné vált orosz kapcsolataival.
A nyitóképen: Gerhard Schröder beszédet tart (Fotó: JULIAN STRATENSCHULTE / DPA / DPA PICTURE-ALLIANCE)