Norvég politológus: A Nyugat lassan kész beismerni a vereségét Ukrajnában
Glenn Diesen szerint vége a hosszú ideje tartó manipulációnak; a politikai és médiaelit kezd narratívát váltani, ahogy az ukrán proxyháború a végéhez közeledik.
Kadirov épp csak nagykorú lett, amikor kitört az első csecsen háború, amelyet családja férfi tagjaival együtt az oroszok ellenében harcolt végig.
„A hatalom a keveseké, de az árát sokan fizetik meg – befolyásuknál fogva a világ tulajdonképpen legveszélyesebb embereiről szóló sorozatunk második részében a csecsen vezetőről, Ramzan Kadirovról és pályafutásáról árulunk el tíz, eddig talán kevéssé ismert tényt.
1. Kadirov épp csak nagykorú lett, amikor kitört az első csecsen háború (1994-1996), amelyet családja férfi tagjaival együtt az oroszok ellenében harcolt végig. A felkelés letörése után hitszónok apja, Akhmad sofőrje és testőre volt. A külföldi, szaúdi, afgán és pakisztáni támogatottságú második csecsen háború idején, amely Dagesztánra is átterjedt és fundamentalista színezetet öltött, viszont a Kadirovok oldalt váltottak. Akhmad Kadirov ezért az életével fizetett, merénylet áldozatává vált 2004-ben.
2. Az 1976-ban született Ramzan 27 évesen lett Csecsenföld miniszterelnökének első helyettese, 29 évesen pedig kormányfő, majd 30 évesen elnök.
3. A muszlimoknak fontos a család. Ramzan számára azonban tényleg az első helyen van. 2005-ben az egyik nővérét letartóztatta a dagesztáni rendőrség, mire Kadirov 150 felfegyverzett milicistával ostromgyűrűt vont a haszavjurti kapitányság köré, ahol fogva tartották a családtagját. Miután falhoz állította a kapitányt, a nővérét elengedték és diadalmasan távoztak. Egyszer pedig arra a kérdésre, hogy mi lett az apja gyilkosaival, egyszerűen azt felelte: „Megöltem az összeset, akit lehetett. De a többivel is végzek, hacsak meg nem ölnek, vagy be nem börtönöznek előtte.”
4. A csecsen vezető nagy rajongója a VHS-korszak amerikai akciófilmjeinek. Az egyik kedvence Steven Seagal, akit 2013-ban meg is hívott Groznijba a családjával együtt. A színész elfogadta a meghívást, és valószínűleg jól is érezte magát, mert utóbb a Hollywood Reporterek azt nyilatkozta: „Kadirov egy nagy vezető!” De vendégül látta még például Liz Hurley angol színésznőt és Gerard Depardieut is – utóbbinak lakása is van az Akhmad Towerben.
5. Seagal kijelentésének mondjuk van is alapja, a Moszkvával kötött bölcs belátáson alapuló béke óta ugyanis Csecsenföld az Orosz Föderáció leggyorsabban fejlődő régiója. Bár Groznijt az első csecsen háborúban porig rombolták, és újjáépítése csak 2003-ban kezdődött meg, néhány év leforgása alatt 45 ezer lakást, 250 kilométer utat, 13 hidat és 900 üzletet adtak át az alig 300 ezer fős városban. 2005-re helyreállt a vasúti csatlakozása az orosz hálózattal és 2007-re elkészült a repülőtere is, ami 2009-ben nemzetközi minősítést kapott. Közben átadták az Akhmad Kadirov Mecsetet, ami a legnagyobb Európában.
6. Habár a nyugatbarát sajtó mostanában papírtigrisnek próbálja beállítani a csecseneket és őt is, Kadirov nem csak a városok, hanem a test építésében is jeleskedik. Rendszeresen oszt meg videókat a saját edzéseiről, ezzel is arra buzdítva mindenkit, hogy ne legyen rest, és szenteljen nagyobb figyelmet az egészségének. Szoros, mondhatni baráti kapcsolat fűzi az orosz MMA harcos Nurmagomedovhoz és Csimajevhez, a fiát pedig Alekszandr Jemeljanyenko edzi.
7. A csecsen elnök mélyen vallásos, ugyanakkor a szélsőségeseket nem tűri meg a tartományában. A tagköztársaságban rendszeresek a razziák és a letartóztatások, aminek köszönhetően Oroszország egyik legbiztonságosabb területe.
8. Az országrész tele van harcedzett férfiakkal, volt katonákkal vagy felkelőkkel, akik Kadirov parancsára bárhol a világon készek harcba szállni Vlagyimir Putyin és az Orosz Föderáció érdekeinek védelmében. Az erejük és elszántságuk nagyjából olyan legendás, mint a gurkáké, így nem meglepő, hogy az ukrajnai háborúban is ott találjuk őket a legvéresebb városharcok közepén. Fontos szerepet vállaltak például az Azovsztal elfoglalásában.
9. Ramzan minden orosz vezetőt megelőzően jött rá arra, hogy mekkora lehetőség van a közösségi médiában. Rendszeresen posztol(nak a sajtósai) több csatornán, és jó érzékkel áll bele a személyét érintő vitákba, egy fiatal vlogger például élesen kritizálta, az iszlám hit és a csecsenség árulójának nevezte, mire Tik-Tokon visszaüzent: előbb-utóbb úgyis megtalállak, te kis Sátán. Ettől az egy mondattól a fiú szülei annyira megijedtek, hogy kamera elé ültették a srácot, akinek bocsánatot kellett kérnie a maga és a családja nevében.
10. Ebből is látszik, hogy Kadirovot félelemmel vegyes tisztelet övezi szülőföldjén. Közeli ismerősei ugyanakkor jámbor embernek tartják – és óriási természetvédő.”
Nyitókép: AFP