A baloldali Pravda cikke szerint, ha a magyar ellenzék azt remélte, hogy az Ukrajna elleni orosz agresszió az oldalára billenti a közvéleményt, akkor egy friss felmérés biztosan csalódást okozott nekik. A Medián invázió előtti felmérése szerint Orbán Fidesze az Egységben Magyarországért ellenzéki tömb előtt
négy százalékkal vezetett, a háború kirobbanása után azonban tizenkét százalékra növelte az előnyét.
A cikk írója, Ivan Drábek szerint a „Medián egy független közvélemény-kutató, amely több kormánybarát közvélemény-kutatóval szemben megőrizte a hitelessége hírnevét”. A felmérést megrendelő HVG szerint figyelemre méltó, hogy amikor Putyin agressziója kezdetét vette, a Fidesz növekvő támogatottságát regisztrálták. Orbán, aki a politikai karrierjét több mint három évtizeddel ezelőtt fiatal liberálisként „Ruszkik haza!” felszólítással kezdte, és azóta egy „Moszkva-barát ultrakonzervatívvá” változott, ismét megmutatta, hogy a taktikai lépések mestere, írják.
Magyarország Ukrajna oldalán áll
Hozzátette: míg a Putyinnal tartott tárgyalásán a magyar kormányfő Oroszországnak a biztonsági garanciák iránti igényét legitimnek és a szankciókat helytelennek nevezte, most hirtelen fenntartások nélkül támogatta az Unió büntető csomagját. Orbán érzi a közvélemény nyomását, írja a szerző, hiszen Magyarország egyértelműen a megtámadott Ukrajna oldalán áll, és Orbán eszerint is cselekszik. Csütörtökön a kormányhoz közel álló Mandiner által közzétett interjúban a magyar miniszterelnök
kijelentette, hogy Magyarország számára prioritás az Európai Unió egysége.
A kormány egyértelműen elítél mindenkit, aki a célja elérése érdekében a katonai utat választja, de nem tartaná megfontolt döntésnek az Oroszországgal való összes gazdasági kapcsolat megszakítását.
A magyar miniszterelnök elismerte, írják, hogy Budapest keleti politikájának korrekciója elengedhetetlen. „A háború kitörése új helyzetet teremtett Magyarország számára is, a céljainkat és az érdekeinket az új helyzethez kell igazítanunk” – mondta a Mandinernek.
Elutasította azonban az ellenzék arra vonatkozó felhívását, hogy Magyarország végre szabaduljon meg az Oroszországtól való energiafüggőségétől.
„A szankciók nem lehetnek hatással az oroszországi energiaszállításokra, mert ez tönkretenné az európai gazdaságot” – mondta a miniszterelnök.
Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán