Szakértők szerint 41 százalékos támogatottságnál húzódik meg az a határ, amely fölött egy adott párt már feles többséggel számolhat. Ezt az álomhatárt a jelenlegi felmérések szerint egyik párt sem képes áttörni: Costa szocialistái, akik 2019-ben 36,3 százalékot kaptak, most 37 százalék körül állnak a POLITICO közvéleménykutatási átlaga szerint, ami több ugyan az akkori választási eredménynél, de a majdnem két éve állandó 38-40 százalékhoz képest csökkenés.
A legerősebb ellenzéki párt, a csalóka módon Szociáldemokrata Pártnak nevezett jobbközép formáció 27,8 százalékot kapott 2019-ben, most pedig jön föl, mint a talajvíz, a szintén két éve befagyottnak látszó 27 százalékhoz képest 32 százalék körüli a támogatottsága, és a napokban jött ki
az első olyan felmérés, amely a jobbos szocdemeket a szocialisták elé mérte.
A Costára ráunó baloldali szavazók minden bizonnyal a jobbközép riválishoz távoznak, nem pedig a vele és a valósággal egyaránt szakító szélsőbaloldali alakulatokhoz: a Baloldali Blokk a 2019-es 9,5 helyett ma csak 6 százalékot kapna, a kommunisták hat helyett ötöt.
A kisebb jobboldali pártok számára jó és rossz híreket is tartogatnak a felmérések. A Demokratikus és Szociális Centrum – Néppárt névre hallgató kereszténydemokraták, akik a múltkor még 4 százalékot kaptak, 1-2 százalékos támogatottságukkal jelen állás szerint kiesnének a parlamentből. Hűlt helyükön azonban felnőtt két másik jobbos kispárt, a Liberális Kezdeményezés, amely a 2019-es 1 százalékos eredményét 4 százalékos támogatottsággá tornászta fel, és az új európai jobboldal portugál képviselője, a Chega! (Elég!) nevű párt támogatottsága is jócskán megugrott, tőlük a 2019-es 1 százalék után idén 7-8 százalék is várható.
Szembetűnő, hogy a PSD az elmúlt hetekben kitörni látszik a hosszú éveken át tartó népszerűtlenségből, amelyet 2011-2015 közötti kormányzásuknak, konkrétabban az akkor bevezetett megszorításoknak köszönhetnek. Elemzők szerint az igazi fordulópont a decemberi tévévita volt Costa és a szociáldemokraták vezére, Rui Rio között, amelyet az ország majd’ harmada, 3,2 millió fő nézett. Ebből úgy tűnik, mintha a portugálokat ez a választás most jobban izgatná, mint a 2019-es, és mintha előbújtak volna az eddig nem túl lelkes jobboldali szavazók Rióra (és André Ventura Chegájára) szavazni.