és kijelentette, hogy a 2014 EU-s választások előestéjén „nem hagyhatjuk a populistákat és nacionalistákat, hogy negatív programot hirdessenek”, a „szkeptikus Európa-ellenesek”-nél pedig csak az „Európa-pártiak” pesszimizmusa veszélyesebb. Végül a még erősebb integráció és Európai Unió szükségességét hangsúlyozta a bizottság akkori elnöke.
A 2013-as beszédet ugyanez a szellemiség hatotta át: gazdaság, egyenlőség, szolidaritás, erősebb Európa, Európa mint békeprojekt.
Juncker és az erősödő Unió
2015-ben Jean-Claude Juncker első beszédében kifejtette: az EU nincs jó állapotban,
nincs elég Európa az Unióban”, és „nincs elég Unió az Unióban”.
S hát „ezt meg kell változtatnunk. Meg kell változtatnunk most.” Hozzátette: az azon évben kibontakozó migránsválságot az Uniónak kell megoldania. Szerinte Európa a reményt testesíti meg a bevándorlók szemében, amire büszkének kell lennünk, és nem félelemből kell cselekedni. „Több Unióra van szükségünk a mi Európánkban.” Hangsúlyozta: „kerítéseknek és falaknak nincs helye az Unió tagállamaiban”.
Juncker 2016-ban azon siránkozott, hogy soha nem látta még, hogy „a nemzeti kormányokat ennyire gyengítették volna a populista erők, és ennyire megbénította volna a soron következő választásokon elszenvedhető vereség kilátása. Soha nem láttam még az Európai Uniót ilyen széttöredezettnek, és soha nem láttam még ilyen kevés közös vonást a tagjai között.” Ezt meg kell oldani, ugyanakkor: „Mi nem valamiféle Európai Egyesült Államok vagyunk. A mi Európai Uniónk ennél jóval összetettebb.” Beszélt az európai életforma megőrzéséről és arról, hogy Európa elsősorban a békét jelenti.
2017-ben Juncker már pozitív gazdasági változásokat látott, és arról beszélt, hogy tartani kell az irányt, hozzátéve, hogy „itt az ideje annak, hogy munkához lássunk, és
2025-ig kiépítsünk egy egységesebb, erősebb, demokratikusabb Európát.”
Hangsúlyozta: „Európa számomra több egy egységes piacnál. Többet jelent a pénznél, többet egy valutánál, többet az eurónál. Európa mindig is az értékekről szólt.” S míg elődje számára Európa a békét jelentette, Juncker számára „Európa mindenekelőtt a szabadság Uniója”. Emellett „Európának másodsorban az egyenlőség Uniójának kell lennie és az egyenlők Uniójának”. Juncker is hangsúlyozta az EU globális szerepvállalásának fontosságát.