Betiltják az egyik svéd cégnél a „Boldog karácsonyt!” kifejezést
Az esetre a Svéd Demokrata párt is reagált, nem is akárhogyan.
Felfüggesztették a DACA-programot.
"A program létrehozása óta számos eltörlési kísérlet alanya volt, azonban a 2012 óta működő DACA (Deferred Action for Childhood Arrivals) közel 650 ezer fiatal bevándorlót védett meg a kitoloncolástól az Egyesült Államokban, akiknek most ismét a bíróságok kezébe került jövője.
A Trump-adminisztráció 2017-ben egyszer már megszüntette a programot, arra hivatkozva, hogy Barack Obama korábbi amerikai elnök hatáskörén kívül cselekedett, amikor elnöki rendelet útján, a Kongresszust megkerülve vezette be a DACA-t. A korábbi elnök nagy port kavarva ezzel a lépéssel, s demokrata oldalról többen is bírósághoz fordultak a program megvédése érdekében. Végül 2020. június 18-án került az ügy az Egyesült Államok Legfelsőbb Bírósága elé, ahol – habár csak 5-4-es arányban – de a Legfelsőbb Bíróság többsége mégis úgy döntött, hogy a DACA-program megszüntetésének indoklása nem volt megfelelő. Ezt követően a program helyreállt."
(...)
"A houstoni szövetségi bíróság alkotmányellenesnek ítélte a programot 2021. július 16-án, ugyan arra az indokra hivatkozva, mint a négy évvel korábbi eljárás. Azonban a jelenlegi állás szerint a program még nem szűnik meg, hanem egyelőre felfüggesztésre kerül. Ez azt jelenti, hogy a jelenlegi DACA kedvezményezetteket a döntés nem érinti, így nem kell tartaniuk a kitoloncolástól, illetve továbbra is tanulhatnak vagy dolgozhatnak az Egyesült Államok területén. Azoknak a fiataloknak, akik viszont most tervezték a DACA-programba való jelentkezést már nem ilyen egyszerű a helyzetük: az államok továbbra is fogadják az új jelentkezéseket, de nem hagyhatják őket jóvá.
A döntés kapcsán Joe Biden elnök és a demokraták többsége aggodalmukat és kiábrándultságukat fejezték ki. A jelenlegi állás szerint, amennyiben a demokraták meg akarják védeni a fiatal bevándorlók sorsát, akkor új bevándorlási törvénycsomagot kell alkossanak. A törvényjavaslatok már elindultak, azonban republikánus támogatottság nélkül esélytelen a sikerük."
(...)
"Összegezve, a DACA-program ismét válaszút előtt áll, csekély túlélési eséllyel. Ha a program megszűnik, ismét egy nehéz helyzettel kell majd szembenéznie az államoknak: hová tovább DACA nélkül? A program eltörlése ugyanis nem fogja útját állni az Egyesült Államokba fiatalon érkező egyéneknek. Arról pedig, hogy az államok miként kezelik majd a helyzetet, még nem született döntés."