Oroszország órákon át tartó dróntámadással vette célba Kijevet
Az ukrán fővárosban több mint öt órán át tartott az éjszakai légiriadó nagyszabású orosz dróntámadás miatt.
Lengyel védelmi miniszter szerint hibás lépés volt az Északi Áramlat-2 elleni amerikai szankciók visszavonása, ezért nyomást fog gyakorolni a Biden adminisztrációra, hogy változtassa meg döntését.
Hibás lépésnek nevezte csütörtökön az Északi Áramlat-2 elleni amerikai szankciók visszavonását Mariusz Blaszczak lengyel nemzetvédelmi miniszter, megerősítve Varsó álláspontját, miszerint az orosz-német projektként épülő gázvezeték destabilizálja az európai helyzetet.
Az Északi Áramlat-2 nem üzlet, hanem politika
Blaszczak kijelentette: „a Balti-tenger alatt épülő, jelenleg mintegy 95 százalékos készültségben lévő Északi Áramlat-2 nem üzleti, hanem politikai természetű projekt, amely destabilizálja a helyzetet Európában, és nagyon erős fegyvert ad Vlagyimir Putyin orosz elnök kezébe”.
Az amerikai szankciók visszavonása hibás, rossz döntés – állította a tárcavezető. Blaszczak arra reagált a lengyel közszolgálati rádiónak adott interjúban, hogy az amerikai külügyminisztérium múlt heti jelentése szerint az Egyesült Államoknak nemzetbiztonsági érdeke lemondani a gázvezeték kivitelezőjére és annak vezérigazgatójára kiszabott szankciókról. Ezt az álláspontot Joe Biden amerikai elnök kedden megerősítette, mondván, hogy a szankciók fenntartása kárt tenne az Egyesült Államok Európához fűződő kapcsolataiban.
Washingon cserben hagyta szövetségeseit a lengyel miniszter szerint
Blaszczak aláhúzta: Washington döntése nem új szankciók ki nem vetéséről, hanem a már létező szankciók visszavonásáról szól, ami szerinte egyenlő az Egyesült Államok eddigi politikája mögüli kihátrálással. A politikus ellentmondásosnak nevezte Biden álláspontját, amikor a műsorvezető felvetette, hogy vajon az amerikai fél döntése hátterében nem az állhat-e, hogy Biden egységes frontot szeretne kiépíteni Kínával szemben, ehhez pedig igyekszik megnyerni Németország és Oroszország támogatását is.
Az amerikai elnök egyfelől azt mondja, hogy ellenzi az Északi Áramlat-2-t, másfelől pedig azt, hogy nem folytatja a szankciókat”
– fogalmazott a lengyel miniszter Biden azon kijelentésére utalva, hogy ő (Biden) kezdettől ellenezte az új csővezetéket, de a projekt már szinte teljesen elkészült, ezért a szankciók kontraproduktívak lennének. Szerdán a lengyel külügyminiszter-helyettes, Pawel Jablonski egy tévéinterjúban elmondta: Varsó nyomást fog gyakorolni, hogy Washington változtasson a döntésén a szankciók visszavonásáról, ehhez viszont a közép-európai országok összefogására lenne szükség.
Mateusz Morawiecki lengyel kormányfő kedden, az Európai Tanács brüsszeli csúcstalálkozója után elmondta: az értekezleten – egyetlen jelenlévő országvezetőként – felvetette a gázvezeték kérdését is. Aláhúzta:
Álláspontja szeint a gázvezeték zsarolási eszközzé válhat. Varsó nem akar kiszolgáltatott helyzetbe kerülni, és nem akarja azt sem, hogy zsarolják Ukrajnát, Fehéroroszországot van más országokat – hangsúlyozta Morawiecki.
(MTI)
Fotó: MTI/PAP/Radek Pietruszka