„(...)”
Ugyan Aung San Suu Kyi kormányának megpuccsolása belpolitikai válságnak indult, az események hamar eszkalálódtak. Az események eleinte egy humanitárius vészhelyzet karakterisztikáját mutatták: katonák célra tartott fegyverekkel lőtték a fegyvertelen tiltakozókat. Ezt követően pedig az események egyre inkább vetítették előre egy polgárháború kialakulását, amint az addig egymástól elszigetelten tiltakozó tüntetők házilag eszkábált fegyverekhez nyúltak és egymással szervezkedni kezdtek.
(…)
„A 2011-es Szíria képe körvonalazódik előttem.” – kommentálta a fejleményeket Michelle Bachelet, az ENSZ emberi jogi vezetője – „Ott is azt követhettük figyelemmel, hogy miként áll fel egymással szemben a fegyvertelen tüntetők tömege és a szükségtelenül erősen felfegyverzett állami karhatalom.
(…)
Az egyre növekvő erőszak Mianmar közvetlen szomszédait, Kínát, Indiát és Thaiföldet is aggasztja. A dél-keleti ázsiai régió országait integráló Asean – ide tartozik Mianmar is – vészhelyzeti csúcstalálkozót hívott össze Jakartán, hogy megvitassák a kialakult válságos helyzetet.
(…)
A letartoztatást elkerülő, a fogságban lévő Suu Kyival szolidaritást vállaló és a puccsot ellenző politikusok egy része ma vagy száműzetésben van, vagy pedig azt a titkos helyen tartózkodó nemzeti egységkormányt erősíti, amely jelenleg is a nemzetközi elismerésre és a külföldi segítségre számít.
(…)
Csakhogy az árnyékkormány megalakítása csak tovább bonyolítja a szituációt, a nemzetközi közösség ugyanis Mianmart a további konfliktusok eszkalálódásától próbálja megóvni.
(…)
Mianmart belső intézményi diszfunkciói és az egymást követő konfliktusok miatt még a puccs előtt is „törékeny” államként tartották számon, ugyanakkor bizonyos elemzők máris bukott államként tekintenek az országra.
(…)
A tiltakozók Mianmar „bukott államkénti” minősítésével nem értenek egyet, ez a fatalista retorika ugyanis Mianmar további elszigetelődését jelezheti előre a nemzetközi közösségtől. Akik így vélik, azok még mindig bíznak abban, hogy nemzetközi segítséggel szövetségi demokráciát lehet kreálni a válságban lévő országból.