Behódolás helyett nemzeti érdekérvényesítés
Nagyon is indokolt a Fidesz új kommunikációs stratégiája Magyar Péterrel szemben.
Németország új szabványt készít rádio-fonetikus betűzési ábécéjéhez, hogy eltávolítsa azokat a szavakat, amiket a nácik tettek belé.
Az úgynevezett RSA-rendszerek, azaz Rádio-fonetikus Betűzési Ábécék célja, hogy szóban váltott üzenetek során a leírandó szavakat alkotó betűket szavakkal helyettesítik, így téve egyértelművé azok írásmódját. Ezek a rendszerek mindenekelőtt katonai távközlési szabványok, melyeknek célja, hogy az élőszóban váltott üzenetekben szereplő betűk és számjegyek egyértelműen, félreértést kizáróan hangozhassananak el. A leghíresebb ilyen nemzetközi rendszer a NATO által is elfogadott, az angol nyelven alapuló IRSA, hisz ez hallható az amerikai és brit háborús filmekben, repülőgépek üzenetváltásainál. Ebben vannak olyan szállóigévé vált kifejezések, mint az „E mint Echo” „F mint Foxtrot” vagy a „T mint Tango”. Használnak ugyanakkor más angol IRS jeleket is, mint például „D mint Dennis” vagy, „S, mint Sugar”.
Németországnak is van ilyen rádió-fonetikus ábécéje, melyet azonban most meg fognak újítani, hogy eltávolítsák azokat a szavakat, amelyeket a nácik tettek bele 1934-es reformjakor. Céljuk az volt, hogy a zsidó eredetű szavakat eltávolítsák a rádiókommunikáció mindennapjaiból. Annak ellenére, hogy 1945-ben pár egyértelműen náci kifejezést, mint az Y- betűt jelölő Ypres kifejezést eltávolították, sok ezekből az utóbbi évtizedekig fennmaradt.
A legtöbb német így ma is ezeket, a náci korszakban elhelyezett kifejezéseket használja. Például a „D mint Dora”, vagy az „N mint Nordpole (azaz Északi Sark) valamint a „Z mint Zeppelin”, ártatlan hangzásuk ellenére a náci korszak szülöttei, mert eredetileg ezen betűk helyén zsidó nevek álltak 1934-ig. A weimari köztársaságban a D „David”, az N „Nathan” a Z pedig „Zacharias” volt. A nácik továbbá eltávolították „Jákob” nevét a J-betű mellől, „Sámuelt” az S-től, belőlük „Julius” és „Siegfried” lett.
Az „Y” „Ypres”-je már a háború után azonnal az „Ypsilon” lett, mely eredetileg a görög „Ü” kiejtéshez társult, de később a latin „Y” betűt jelölte, lévén ennek a betűnek a németben sincs külön hangértéke. Ypres volt az a csata, ahol a németek először használtak mérgesgázt az első világháborúban a franciák ellen. Az Nathan helyére tett „Nordpol” annak ellenére maradt, hogy áttételesen szintén a nácizmusra utalt, hisz a náci ideológia a mitikus észak-árja faj felsőbbrendűségét hirdette.
A szakértők most teljesen új szavakat keresnek, melyeket hamarosan nyilvános vitára fognak bocsátani, és az új német RSA rendszert 2022-ben be is fogják vezetni. Ennek jelentősége elsősorban a hadseregnél és a légiközlekedésben lesz, de elvileg a hivatalos rádiókommunkáció során is az új ABC használata lesz kötelező.
A kezdeményezés Michael Blume-tól indult, aki Baden-Württemberg államban a Németországi Zsidók Központi Tanácsa által támogatott, antiszemitizmus elleni bizottság vezetője. Az új kifejezések kidolgozása a Német Szabványügyi Intézet (DIN) hatásköre.
Julian Pinnig, a Német Szabványügyi Hivatal, szóvivője szerint az új szavak kiválasztása azért lesz problémás, mert a „személynevek megválasztása nem feltétlenül tükrözi a nemzet jelenlegi etnikai sokszínűségét.”
(Forrás: BBC)