Eluralkodott a pánik Németországban: megkezdődött az orosz kémek pere

Erőszak, gyűlölet, kémkedés, szabotázs. Mi a fene folyik Németországban?

Ma ünneplik a szerencsés vásárlás 153. évfordulóját az USA-ban.
1867-ben az Amerikai Egyesült Államok 7,2 milliárd dollárért vásárolta meg Alaszkát a cári Oroszországtól, magyarul hektáronként 2 centért – számol be róla a The Moscow Times. A történészek szerint az oroszok az 1600-as években érkeztek először az amerikai kontinensre, azon belül is Alaszkába, amikor a szőrmekereskedők átkeltek Szibérián. Az első orosz települések azonban csak az 1740-es években kezdtek kialakulni az alaszkai partok mentén. Az ortodox egyház hamar felismerte a potenciált a hódításban és a bennszülöttek megkeresztelésére törekedtek, remélve, hogy az eszkimók és indiánok majd az ortodoxiát választják idővel maguktól.
A virágzó amerikai-orosz szőrmekereskedelemnek azonban a 19. száza elején beáldozott, amikor is az alaszkai tengeri vidra csaknem kipusztult teljesen. Hamarosan nyilvánvalóvá vált Moszkva számára, hogy Alaszka már nem kedvező vállalkozás a cári birodalom számára, ugyanis semmi nyereséget nem adott. Ezt követően Oroszország a terület eladásáról döntött az Egyesült Államok számára. Érdekes intermezzo volt, amikor a helyi bennszülött vezetők felháborodtak az oroszok távozásán és az amerikaiak megérkezésén, tekintve, hogy őket nem kérdezte meg senki – számol be róla a The Moscow Times.
Alaszka azóta megszakítás nélkül az Amerikai Egyesült Államok része, igaz, a múlt emlékei még a mai napig szerves részét képezik a tájnak. Számos tengerparti város továbbra is orosz névvel rendelkezik és közel 100 orosz ortodox templom működik mind a mai napig az államban. Egyes régiókban, így Ninilchikben, valamint Sitkában, az egykori helyi cári székhelyben (akkori nevén Novoarhangelszk) a The Moscow Times szerint a mai napig kimutatható az öregek beszédében az orosz nyelv dialektusa.