A román külügy magyarázatot kért az ukrán elnök kijelentésére

2020. január 23. 18:52

A román külügyminisztérium aggályait fejezte ki a múlt héten megszavazott újabb ukrán oktatási törvénnyel kapcsolatban.

2020. január 23. 18:52

A román média csütörtök délelőtt számolt be arról, hogy Volodimir Zelenszkij a keleti és a nyugati országrész egyesülésének 101. évfordulója alkalmából szerdán mondott beszédében úgy fogalmazott: az ukrán egység 1919-es történelmi lehetősége hamar meghiúsult, „Galícia nagy részét a lengyel csapatok, Észak-Bukovinát Románia, Kárpátalját pedig Csehszlovákia foglalta el”.

Dan Neculaescu román külügyi államtitkár az ukrán nagykövetnek jelezte:

a román fél magyarázatot vár az ukrán államfő Romániával kapcsolatos kijelentéseire, amelyeket megütközéssel fogadott, és a történelem félreértelmezésének minősít.

A román történelemkönyvek szerint a román csapatok azt követően vonultak be Észak-Bukovinába, hogy az Osztrák-Magyar Monarchia felbomlása nyomán, 1918. november 28-án a Bukovinai Nemzeti Tanács kimondta az egyesülést a Román Királysággal. Olekszandr Bankov bukaresti ukrán nagykövet később Facebook-bejegyzésben fejezte ki sajnálatát a „félreértés” miatt, amit szerinte az ukrán elnöki hivatal oldalán eredetileg közölt „pontatlan” angol fordítás okozott. Szerinte Zelenszkij nem az „elfoglalta”, hanem „elvette” kifejezést használta.

A román külügyi közleményből kiderült, hogy Bukarestet nemcsak az ukrán államfő történelemértelmezése, hanem a középfokú oktatást szabályozó, a kisebbségeket is érintő, a kijevi parlamentben múlt héten megszavazott törvény is aggasztja. A román külügyi államtitkár felhívta az ukrán nagykövet figyelmét: Románia elvárja, hogy Ukrajna a Velencei Bizottság ajánlásainak teljes betartásával szavatolja a román kisebbség jogait, és ezekről nemcsak az ukrán-román kisebbségi vegyesbizottságban, hanem az Ukrajnában élő román közösség képviselőivel is párbeszédet folytasson.

(MTI)

Összesen 9 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
szalard
2020. január 24. 08:25
Elfoglalt és elvette nem ugyanazt jelenti?
luisbathhelena
2020. január 24. 06:40
Röhej. Mikor rablók veszekednek ki lopott előbb....
lendvaiildiko
2020. január 23. 20:36
Az ősi román város, Timișoara (Temesvár) szerb megszállás alatt mint Темишвар. https://nagyhaboru.blog.hu/2015/02/23/temesvar_a_szerbek_kezen (Érdemes elolvasni Dér Zoltán: Temesvár a szerbek kezén (Dér Zoltán diákkori emlékei a háborús évekből internetes írását). Logikájában ideillik a szláv korridor terve, s még hálásak lehetünk a labancoknak, hogy kisebb burgenlandot fogadtak el. Így nem jött létre a cseh-szlovák - szerb - horváth - szlovén állam. Ekkor a mai burgenlandnál szélesebb terület kötötte össze az újraegyesült szlávokat és ezzel a entente halálos szorítása vette volna körül Magyarországot. http://terkeptar.transindex.ro/belso.php?nev=168 Itt a térkép nem a legjobb, de a tartalom elsőrangú. Külön disszkusszió tárgy lehetne a baranyai szerb köztársaság, doktor sándor elvtárs esete, illetve Pécs 1921-es visszatérése Magyarországhoz. (Azóta is vörös város maradt....) https://www.bama.hu/kozelet/elbontottak-a-meztelenkedo-hazaarulo-szobrat-pecsen-382460/ Elbontották a meztelenkedő „hazaáruló” szobrát Pécsen Pécs szerb megszállása 1919-1921 https://www.youtube.com/watch?v=QXvpONmsDWU
Öreg
2020. január 23. 19:46
Nocsak ! Kárpátalját az ukránoktól vették el a csehek? Zelenszkij se látott még egy 100 évvel ezelőtti térképet!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!