Olasz lap: a magyarverő, antifa Ilaria Salis foggal-körömmel ragaszkodik a mentelmi jogához
„Nem szabad Magyarországnak kiadni egy antifasisztát sem” – jelentette ki az újdonsült EP-képviselő.
Miután „leállította" az NGO-k hajóit, ugyanezt kívánja tenni a Földközi-tengeren jelenleg aktív katonai műveletek hajóival, ha migránsokat mentenek – írta közösségi oldalán Matteo Salvini.
A Földközi-tengeri nemzetközi katonai műveletek hajóit is ki akarja tiltani az olaszországi kikötőkből Matteo Salvini olasz belügyminiszter az után, hogy az EuNavfor Med egyik hajója 106 tengeren megmentett migránst a szicíliai Messina kikötőjében tett partra.
Az után, hogy „leállította" a nem kormányzati szervezetek (NGO) hajóit, ugyanezt kívánja tenni a Földközi-tengeren jelenleg aktív katonai műveletek hajóival, ha migránsokat mentenek és Olaszországba akarják őket vinni – írta közösségi oldalán Matteo Salvini.
Az EU-belügyminiszterek csütörtöki találkozóján Innsbruckban azt az olasz kérést tűzöm napirendre, hogy „zárjuk le az olasz kikötőket a nemzetközi missziók hajói előtt" – fogalmazott Matteo Salvini. Hangsúlyozta, hogy az utóbbi öt év római kormányai (vagyis a korábbi balközép vezette olasz kormányok) elkötelezték magukat arra, hogy ezek a hajók a migránsokat Olaszországban „rakodják ki", „de a mi kormányunkkal megváltozott a helyzet és a következőkben még inkább változik majd".
Matteo Salvini bejelentésével arra reagált, hogy a földközi-tengeri EuNavfor Med európai katonai művelet egyik ír hadihajója 106 migránst tett partra szombat este a szicíliai Messina kikötőjében. A migránscsoport a líbiai tengerparton fekvő Garabulli városából indult útnak egy gumicsónakkal. Tizenhat óra utazás után a Samuel Beckett nevű ír hadihajó nyújtott segítséget nekik, amely a Máltához tartozó tengeri mentési zónában vette fedélzetre a migránsokat és automatikusan az olaszországi partokra vitte őket. A 106 személy között 93 férfi, 11 kiskorú és két nő van.
Az EuNavfor Med vagy más nevén Sophia-művelet a Földközi-tengeren aktív haditengerészeti művelet, amely 2015 nyarán indult: elsődleges feladata a Líbiából kiinduló embercsempész hálózatok megsemmisítése. Ugyanebben az évben a Matteo Renzi vezette római kormány megerősítette, hogy Olaszország befogadja az EuNavfor Med hajói megmentette migránsokat. Azóta a Sophia-művelet hajói, mentés esetén, kivétel nélkül Olaszországba szállították a migránscsoportokat.
Az olaszországi kikötők felett rendelkező Danilo Toninelli olasz infrastrukturális miniszter, a kormánypárt Öt Csillag Mozgalom (M5S) politikusa Twitter-fiókján bejegyezte: a Renzi-kormány „őrült" európai megállapodása kötelezte most Olaszországot a hadihajó befogadására. „Renzi elárulta Olaszország érdekeit, eddig betartottuk a szabályokat, de most megváltoztatjuk ezeket" – írta Toninelli hangsúlyozva, hogy a migráció nem terhelheti kizárólag Olaszországot.
A június elején felállt új olasz kormány első intézkedése az olaszországi kikötők lezárása volt a nem kormányzati szervezetek mentőhajói előtt.
(MTI)