Október 21-22-én új parlamentet választ Csehország – összefoglaló cikkünket az igen szórakoztató és színes cseh politikai életről itt olvashatja el.
A választások kapcsán megkerestük a legjelentősebb cseh pártokat, hogy nyilatkozzanak a cseh viszonyokról, és persze megkérdeztük őket Magyarországról is. A választáson valószínűleg harmadik erőként végző Cseh- és Morvaország Kommunista Pártjának képviseletében (KSČM) maga a pártfőtitkár, Vojtěch Filip válaszolt a kérdéseinkre. Interjúnk.
*
Mit gondol, mi a hétvégi cseh választások tétje?
Ahogyan bármelyik választás, ez is arról szól, hogyan halad tovább az ország bel- és külpolitikája a következő ciklusban. A polgárok arra adnak felhatalmazást a parlamentbe jutott pártoknak, hogy azok a legjobb döntéseket hozzák meg – ám természetesen ennek koncepciói jelentősen eltérnek a jobb- és baloldalon. Ráadásul a választásokat egy igen bonyolult nemzetközi helyzetben tartják, amikor az EU-s intézmények válságban vannak, és világszerte újabbnál újabb konfliktusok bontakoznak ki. Új tényező azonban a populista és oligarchikus pártok, mozgalmak megjelenése a politika színterén. De a választások témáiként említhetjük az adózási- és szociális rendszert, az egészségügyet, oktatást, biztonságpolitikát, a migrációt, természetes erőforrásaink védelmét, és a NATO-val való viszonyunkat is.
Hogyan látja a visegrádi négyek helyzetét? Veszélyeztetheti a slavkovi háromszög (S3), Ausztria, Csehország és Szlovákia triója a visegrádi együttműködést?
Nagyon pozitívan ítéljük meg a visegrádi együttműködést – habár a benne résztvevő országok nézetei és kormányai nagyban különböznek.
Az ilyen regionális együttműködések védik meg a szuverén nemzetállamok érdekeit egy egyre inkább centralizálódó EU-val szemben.
Ugyanezt láthatjuk a Benelux-államok, vagy Skandinávia esetében is. Ami a slavkovi háromszöget illeti, az nem a V4-ekkel akar versenyezni, csupán egy új platformként szolgál arra, hogy az azonos érdekek alapján politizáló és azonos történelmű országok közötti együttműködést erősítse.
Hogyan ítéli meg Csehország Magyarországgal való gazdasági és politikai kapcsolatait?
Mind politikailag, mind gazdaságilag nagyon jó a magyarokkal való viszonyunk. Tekintsünk például a kiváló turisztikai kapcsolatokra, mely mindkét ország fejlődését elősegíti: a magyar termálfürdőkbe látogató csehek száma minden évben folyamatosan növekszik. A magyarok vendégszeretete pedig amúgy is legendás – nem csoda, hogy jók a tapasztalataink ezen a téren.