Elemző: Világszinten is odafigyelnek Orbán Viktorra (VIDEÓ)
Fricz Tamás szerint „az amerikai befolyás az Unióra nézve egy régi dolog. Így Donald Trumpot figyelembe kell vennie a brüsszeli elit tagjainak.”
Az ellenzékbe kényszerült macedón jobboldal szerint a májusban kormányt alakító szociáldemokraták lebontanák a görög-macedón határon álló kerítést, és 150.000 bevándorlót telepítenének le macedón kisvárosokban. A helyzet még a tavalyi belpolitikai válság utószele lehet.
A migráció az egyik fő témája az október 15-i macedóniai helyhatósági választás kampányának; míg a nemrég megalakuló baloldali kormány bevándorlók letelepítését és a görög-macedón határon álló kerítés lebontását tervezi, a hatalmat elvesztő jobboldali ellenzék népszavazást rendezne a betelepítésről – jelentette az M1 aktuális csatorna tudósítója a macedónai Ohridból.
Ismertetése szerint a szociáldemokrata kormány még nyáron jelentette be, hogy tíz év alatt 150 ezer bevándorlót telepítene be körülbelül 20 macedón kisvárosba. A befogadóközpontok építését még az idén megkezdenék.
Nikola Gruevszki korábbi miniszterelnök, a jobboldali ellenzék vezetője azt kezdeményezte, hogy a választással egyidőben az érintett városokban tartsanak referendumot a betelepítésről. A macedón választási hatóságok viszont elutasították a javaslatot, mondván, hogy ilyen horderejű kérdésről helyi szinten nem dönthetnek. Az ellenzék szerint a döntéssel a kormány meg akarja fosztani az állampolgárokat a véleménynyilvánítástól egy olyan kérdésben, amely megváltoztathatja egy város etnikai összetételét.
Macedóniában még tavaly decemberben alakult ki komoly belpolitikai válság: az akkor megrendezett parlamenti választásokon bár az országot addig irányító jobboldali VMRO-DPMNE kapta a legtöbb szavazatot, mégis a Zoran Zaev vezette szociáldemokraták kerültek többségbe a törvényhozásban, miután megállapodtak Macedónia népességének mintegy negyedét kitevő albánok által bejuttatott albán pártokkal.
A jobboldali erőkkel szimpatizáló Gjorge Ivanov azonban sokáig nem volt hajlandó felhatalmazást adni a baloldali SDSM-ből és az albán pártokból álló koalíciónak, mondván, hogy az veszélyeztetné a macedón állam egységét. A Zaev-féle koalíciós kormány végül nemzetközi nyomásra májusban kapott felhatalmazást az elnöktől.
(MTI)