Alig voltak a teremben, miközben Olaf Scholz beszédet tartott Davosban (FOTÓ)
Pedig a G7 vezetői közül egyedül ő képviselte személyesen országát.
A Reuters cikke szerint miközben Robert Fico egyre kevesebbet profitál a nacionalista hangnemű V4-együttműködésből, Szlovákia érdeke inkább a mélyebb integráció, és a Németországgal és Franciaországgal való jó viszony lehet.
A szlovák miniszterelnök kedden azt nyilatkozta, Szlovákiának a Németország és Franciaország vezette kétsebességes Európán belül a mélyen integrált „magországok” között van a helye – a Reuters cikke alapján ezzel Robert Fico látványosan visszatáncolt a korábbi euroszkeptikus szerepéből, mintegy eltávolodva a visegrádi együttműködés országaitól.
Miután Emmanuel Macron francia elnök, és Angela Merkel német kancellár megegyeztek egy, a mélyebb európai integrációt célzó ütemterv felvázolásában, több, eddig euroszkeptikus állam – köztük Szlovákia – is engedékenyebb hangot ütött meg a nyugati alapítókkal. „Az irányelveim alapjai közel állnak az EU-magországokhoz, Németországhoz és Franciaországhoz” – nyilatkozta Fico. „Habár nagyon érdekelt vagyok a Visegrádi Négyekkel való regionális együttműködésben, Szlovákiának inkább az EU-val való jó kapcsolat a létfontosságú” – szögezte le ezután a miniszterelnök.
Ez egy éles fordulat Fico korábbi euroszkeptikus hangneméhez képest: korábban még úgy jellemezte a brüsszeli bürokratákat, mint akik „elszakadtak a valóságtól”, azonban az elmúlt hónapok külpolitikai eseményei után már sokkal barátságosabbá vált az uniós vezetéssel.
Otilia Dhand külpolitikai elemző úgy gondolja, Szlovákia viselkedése pusztán pragmatikus, az ország érdekei a magországokhoz való csatlakozást diktálják – ezért a barátságosabb hangnem. Emellett a Visegrádi Négyek nacionalista attitűdje – főleg Orbán Magyarországa és a Kaczynski pártja vezette Lengyelország – kevesebbet tesznek hozzá ahhoz, hogy Szlovákia a saját érdekeit érvényesítse – tette hozzá Dhand.