Nagy botrány jön: saját testükkel védenék az illegális bevándorlókat Trumpéktól Denverben
Ötezren leszünk, és még ötvenezren, ha jöttök. Jobb ha nem szórakoztok velünk! – üzente a megválasztott elnöknek a szélsőséges demokrata polgármester.
Donald Trump kérte arra Michael Flynn nemzetbiztonsági tanácsadóját, hogy mondjon le azt követően, hogy kiderült, Flynn félrevezethette Mike Pence alelnököt az orosz nagykövettel folytatott korábbi megbeszéléseiről. A döntést a Fehér Ház szóvivője a meggyengült bizalommal indokolta. A kongresszus mindkét pártjának szenátorai közül többen egy nyomozás indítását sürgették. Sajtóértesülések szerint az új nemzetbiztonsági tanácsadó Robert Harward, a haditengerészet Közel-Keletet megjárt volt altengernagya lehet.
Michael Flynn hétfő este mondott le posztjáról, miután nyilvánosságra került: félrevezette Mike Pence alelnököt és a Fehér Ház magas rangú tisztségviselőit a Washingtonban akkreditált orosz nagykövettel folytatott januári megbeszélései tartalmáról.
Sean Spicer, a Fehér Ház szóvivője keddi sajtótájékoztatóján elmondta, hogy Trump elnök kérte a nemzetbiztonsági tanácsadójától, hogy mondjon le posztjáról. Elárulta, hogy rögtön miután az igazságügyi minisztérium tájékoztatta a Fehér Házat az aggályairól, az elnök vezető tanácsadók szűk körében egyeztetett a helyzetről. Hangsúlyozta, hogy habár Flynn nem tett semmi törvénybe ütközőt, az elnök Flynn tábornok lemondását kérte a kettejük között meggyengült bizalom miatt – számol be a CNN.
Republikánusok és demokraták is nyomozást szeretnének
Az MTI szerint Flynn lemondása nagy vihart kavar az amerikai politikai életben. Republikánus és demokrata szenátorok is az ügyben való nyomozás elindítását követelték. John McCain arizonai republikánus szenátor szerint Flynn lemondása kérdéseket vet fel Trump elnök Moszkvával kapcsolatos szándékait illetően, beleértve az elnök közleményeit is, amelyek a szenátor szerint morális egyenlőségjelet tesznek az Egyesült Államok és Oroszország között, annak ellenére, hogy – mint McCain fogalmaz – "Oroszország lerohanta Ukrajnát, bekebelezte a Krímet, fenyegeti NATO-szövetségeseinket és megpróbált beavatkozni az amerikai választásokba".
Aggodalmukat hangoztatták a kongresszus demokrata párti politikusai is. Adam Schiff kaliforniai demokrata párti képviselő például leszögezte: Flynn távozása nem jelenti azt, hogy ne volnának további kérdések az oroszokhoz fűződő kapcsolatairól. "A Trump-kormányzatnak még elő kell jönnie azzal, hogy ki tudott Flynn megbeszéléseiről az orosz nagykövettel, s hogy vajon az elnök vagy más tisztségviselők instrukciói alapján cselekedett-e" – fogalmazott az ellenzéki képviselő.
A haditengerészet egyik volt altengernagya lehet az új nemzetbiztonsági tanácsadó
Amerikai sajtóhírek szerint valószínűleg Robert Harward, James Mattis védelmi miniszter egyik korábbi beosztottja lesz az új nemzetbiztonsági tanácsadó. Harward altengernagy az Egyesült Államok Középső Parancsnokságának volt a főparancsnok-helyettese, amikor a főparancsnokságot James Mattis irányította. A Rhode Island-i Harward Teheránban járt iskolába, még a sah 1979-ben történt bukása előtt. Jól ismeri a közel-, és közép-keleti térséget, akárcsak a nemzetbiztonsági területet. George W. Bush elnöksége idején a Nemzetbiztonsági Tanácsban terrorelhárítással foglalkozott. Szolgált Irakban és Afganisztánban. Ha Trump elnök őt választaná, valószínűleg kevesen elleneznék a kinevezését, nem úgy, mint David Petraeusét, akivel – sajtóhírek szerint – a Fehér Ház szintén számolna.
(MTI)