Az Európai Unió árulójának nevezte Orbán Viktort Guy Verhofstadt
Konkrétan fogalmazott a magyarellenes EP-képviselő.
Boris Johnson brit konzervatív politikus, volt londoni polgármester és az EU-ból való brit kilépés élharcosa, akit nemrég még a lehetséges következő brit miniszterelnöknek jósoltak, most politikacsinálás helyett cikket írt a Telegraph-ba arról, hogy kéne egy terv a Brexit utánra.
A konzervatív, EU-szkeptikus Boris Johnson a Nagy-Britannia EU-ból való kiválását szorgalmazó Brexit-kampány egyik fő arca és szószólója volt. A korábbi népszerű londoni polgármesterről sokan úgy vélték: ha a népszavazáson a többség az EU-ból való kilépés mellett dönt, ő lehet majd a következő miniszterelnök.
Johnson ugyanakkor a népszavazás másnapjától gyakorlatilag eltűnt a nyilvánosság elől, miközben addigi szövetségesei elfordultak tőle, így végül azt jelentette be, hogy mégsem indul a konzervatív pártelnöki és miniszterelnöki tisztségért.
Kéne egy terv
A korábbi karrierje jelentős részében újságíróként, publicistaként dolgozó Boris Johnson a további politikacsinálás helyett újra tollat ragadott, és publicisztikát írt a Telegraph-ba arról, mit is kellene a Brexit után csinálni.
Brexit utáni tervre van szükség – tudhatjuk meg Boris Johnsontól már a főcímben. A konzervatív politikus cikkében először azt fájlalta, hogy kedves arcú fiatalok beszólogattak neki a Brexit-szavazás másnapján; majd azt furcsállta, hogy trendi baloldaliak egy nem választott, nemzetek fölötti bürokrácia mellett állnak ki.
Johnson úgy látja, az EU-ban való szabad mozgás joga valójában diszkriminatív, mert az szerinte nehezebbé teszi, hogy EU-n kívüli emberek érkezzenek Nagy-Britanniába, miközben szükség van az ő képességeikre is.
Szebb lesz a jövő
Szerinte a Brexit kritikusai túl érzelmesen és nem racionálisan közelítenek a témához. Úgy látja, az EU nem egy szabadkereskedelmi övezet („bárcsak az lenne” – teszi hozzá); hanem egy hatalmas kísérlet egy föderális, Brüsszel központú unióra. Boris Johnson szerint a Brexit-ellenes fiatalok csak a saját félelmeiket vetítik ki az ügyre. Ezek a félelmek pedig túlzottak.
Boris Johnson végül öt pontban kifejti alapvető nézeteit a Brexitről. Szerinte a most Nagy-Britanniában dolgozó uniós állampolgárok státusa nem fog változni, a migráció folytatódni fog, de kontrolláltan. Úgy látja, a többi EU-ország érdeke, hogy szabadkereskedelmi egyezményt kössenek Nagy-Britanniával, kvóták és vámok nélkül – miközben Nagy-Britannia kiszabadul az uniós jogalkotás alól. Emellett a britek szabadkereskedelmi egyezményeket tudnak kötni a világ más országaival is. Johnson szerint a britek a biztonságpolitika és más ügyében továbbra is támogatni tudják Európát, de kormányközi szinten. Végül azzal zár: a jövő szép lesz.