Merkel: Magyarországon rosszul bántak a menekültekkel

2016. július 11. 08:20

Angela Merkel német kancellár elmondta: Németország a tavalyi menekültválság idején az EU értékei mentén cselekedett, nem úgy, mint ahogy például Magyarországon tették, ahol igen rosszul bántak a menekültekkel. A történtek tanulsága a kancellár szerint, hogy a menekülésre késztető okokat kezelni kell, el kell osztani a menekülteket az uniós tagállamok között, valamint meg kell védeni az EU külső határait az illegális migrációtól.

2016. július 11. 08:20

A menekültek védelme az Európai Unió humanitárius felelőssége – mondta Angela Merkel német kancellár egy vasárnapi televíziós interjúban, amelyben többek között arról is beszélt, hogy szerinte Nagy-Britannia kilépése az EU-ból visszafordíthatatlan folyamat.

A politikus a ZDF országos köztelevízióban sugárzott interjúban elmondta, hogy amikor tavaly dönteni kellett a menekülthullám kezeléséről, meg kellett fontolni, vajon „hagyjuk-e Görögországot egyedül a feladattal”, vagy „bánjunk igen rosszul a menekültekkel, ahogy például Magyarországon tették”, vagy pedig humanitárius okokból „védelmet nyújtunk az embereknek”.

A védelem megadása mellett kellett dönteni, mert az EU hitelességére és értékeire tekintettel minden más reakció „teljességgel elfogadhatatlan lett volna” – mondta Angela Merkel.

Az illegális migráció megállításáról is beszélt Merkelt

A történtek első „tanulsága”, hogy korábban el kell kezdeni foglalkozni azzal, hogy miként élnek az emberek az EU szomszédságában, és többet kell tenni a menekülésre késztető okok megszüntetéséért. Másodszor „meg kell tanulni”, hogy miként lehet megvédeni az uniós külső határt és megakadályozni az illegális migrációt, a harmadik teendő pedig a menekültek „méltányos elosztása” az uniós tagországok között – mondta a német kancellár, kiemelve, hogy az első két területen jelentős a haladás, de a menekültek elosztásában „még mindig vannak hiányosságok”

Az EU-Törökország megállapodásról szólva hangsúlyozta, hogy mindkét fél érdeke az illegális migráció megakadályozása, amikor pedig stabilizálódik a helyzet, az EU-nak legális úton is be kell fogadnia menekülteket, és erről tárgyalnia kell Törökországgal.

A Brexit visszafordíthatatlan folyamat

A kancellár a brit uniós tagságról tartott népszavazással kapcsolatban azt mondta, hogy szerinte a Brexit – Nagy-Britannia kilépése az EU-ból – visszafordíthatatlan folyamat. A brit szavazók „meghozták a döntést”, így a következő lépés az lesz, hogy országuk az uniós alapszerződés 50. cikkelye alapján kezdeményezi a kiválást. Ez „emberi számítás szerint” akkor történik majd meg, amikor végrehajtják a váltást a miniszterelnöki tisztségben – mondta Angela Merkel.

Kiemelte, hogy a kilépésről folytatandó tárgyalásokon szó sem lehet arról, hogy Nagy-Britannia „kimazsolázza” az uniós alapszabadságok közül a számára előnyös elemeket.

A Nagy-Britannia nélküli EU-ban a legfontosabb feladat a belső és külső biztonság erősítése, „beleértve a külső határok védelmét”, továbbá a versenyképesség és a gazdasági növekedés erősítése és a munkanélküliség csökkentése, a harmadik súlypont pedig a fiatalkori munkanélküliség visszaszorítása. A huszonhetek vezetői ezekről az ügyekről tárgyalnak majd szeptember közepén Pozsonyban – mondta Angela Merkel.

Merkel saját gazdaságpolitikáját modellként állította elénk

Hangsúlyozta, hogy nem az EU intézményi felépítésével vagy az integráció további mélyítésével kell foglalkozni, hanem azzal, hogy miként lehet „eredményeket elérni”. Egyben visszautasította azt a felvetést, hogy Németország ragaszkodása a költségvetési fegyelmet és szerkezeti reformokat a középpontba helyező politikához hozzájárult volna a Brexitet pártolók győzelméhez Nagy-Britanniában és az EU-val szembeni elégedetlenség erősödéséhez a közösség más országaiban.

A Kereszténydemokrata Unió (CDU) elnöke kiemelte, hogy Németország a koalíciós társ szociáldemokraták (SPD) által vezetett kormány idején – a kétezres évek elején – elindított szerkezeti reformoknak köszönheti, hogy több munkahely jött létre és beindult a növekedés. Hozzátette, hogy szerinte más uniós tagállamoknak is ezt az utat kell követniük.

Összesen 150 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
thymian
2016. szeptember 30. 16:01
Még valami, ami egyáltalán nem elhanyagolható. A hétvégén két molesztálás is történt csak itt München környékén. Országos szinten vajon mennyi?
thymian
2016. szeptember 30. 16:01
Megnéztem. Idős emberek turkálnak a szemetesben visszaváltható üvegeket keresve. A Tafel-nál hosszú sorokban várnak az ételre. Egyre több dolgozó kénytelen második állást vállalni. A lakásárak és bérleti díjak az egekben vannak.
Korrupt Kornél
2016. szeptember 30. 16:01
mit szeretnél tudni? A háború után a németeket óriási segítésben részesítették, függetlenül attól, hogy vesztesek voltak. 2010!!!!!!-ben járt le, akkor fizették vissza az utolsó részletet egy hitelkonstrukciónak. Iszonyúan minimális kamatra. Keress rá a neten, meg fogsz lepődni mi mindenben segítették őket a vesztes háború után. Csupán azért, mert nem orosz fennhatóság alá kerültek. Akkor meg kellett mutatni, jobb az élet nyugaton. Ma már más a leányzó fekvése, őket is lehet szipolyozni. Lásd az eu 17 millió munkanélkülijét -tavalyi adat- add hozzá a migriket, a leendő migriket és észreveszed mekkora jólét közeleg Európa felé.
blackened
2016. szeptember 30. 16:00
Azért nézzétek már meg,hogy a németek hogy élnek és hogy élünk mi magyarok...Valamit azért tudnak ők,mert hatalmas az életszínvonalbéli különbség.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!