A BBC szerint Cameron bevándorlási engedményeket kért Merkeltől a népszavazás előtt

2016. július 23. 14:56

A BBC értesülései szerint a referendum előtti napokban David Cameron felhívta Angela Merkelt, és azt kérdezte tőle, hogy támogatna-e egy olyan közös nyilatkozatot, amely mentességeket adna Londonnak az EU-állampolgárok szabad mozgását biztosító alapelv érvényesítésében. A nyilatkozathoz állítólag Merkel, Hollande, Tusk és Juncker is a nevét adta volna.

2016. július 23. 14:56

David Cameron volt brit miniszterelnök az EU-tagságról tartott júniusi népszavazás előtt nem sokkal megpróbálta rávenni Angela Merkel német kancellárt egy olyan nyilatkozat támogatására, amelyben Berlin, Párizs és az Európai Unió más vezetői engedményeket helyeztek volna kilátásba az unión belüli szabad mozgás alapelvében arra az esetre, ha Nagy-Britannia az EU tagja marad.

A nyilatkozathoz Merkel, Hollande, Tusk és Juncker is a nevét adta volna

A BBC televízió szombaton ismertetett, kormányforrásokból származó értesülése szerint Cameron telefonon hívta Merkelt a referendum előtti napokban, amikor már látszott, hogy a választók egyre nagyobb számban támogatják a kilépést. A brit kormányfő, aki a népszavazás után lemondott, azt kérdezte a német kancellártól, hogy támogatna-e egy olyan közös nyilatkozatot, amely mentességeket adna Londonnak az EU-állampolgárok szabad mozgását biztosító alapelv érvényesítésében.

A Downing Street elképzelése szerint a közös nyilatkozathoz Merkel, Francois Hollande francia elnök és a többi EU-tagállam vezetői mellett Donald Tusk, az Európai Tanács vezetője és Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke is nevét adta volna. A brit kormány azonban később elvetette ezt a kezdeményezést, abból a megfontolásból, hogy a közös nyilatkozat megszervezését a kilépést pártoló kampány vezetői a gyengeség jeleként állítanák be.

A kezdeményezés valószínűleg eleve kudarcra volt ítélve

A BBC értesülése szerint a kezdeményezés valószínűleg eleve kudarcra volt ítélve, mivel az idézett források szerint a referendum utáni EU-csúcson Merkel határozottan leszögezte Cameronnak, hogy az EU-n belüli szabad mozgás alapelvében nincs mód kompromisszumra. 

A Brexitet, vagyis az EU-ból való kilépést pártoló kampánycsoport elsődleges kampánytémája a bevándorlás volt, fő érve pedig az, hogy Nagy-Britannia az Európai Unió tagjaként nem tudja korlátok közé szorítani az uniós társállamokból betelepülők számát. A népszavazáson a Brexit-tábor győzött 51,9 százalékos többséggel.

Összesen 53 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Gregorius
2016. július 23. 17:45
Kétségbeesett próbálkozása egy balfácán politikusnak (Ő javasolta a népszavazást..) Nem is adhattak volna "felmentést" a megkérdezettek, hiszen a többi 25 le tudja őket szavazni...Hiába gondolják az emberek azt, hogy csak ezek ketten vezetik az Uniót, bizonyos alapkérdésekben, ha a többiek összefognak, az ő akaratuk érvényesül.
madarasi.abel
2016. július 23. 16:26
Nem baj, a britek most megmutathatják, van élet az elfuserált EU-n kívül is. Alig várom az eredményeket. Szerintetek mennyi időt kell várnom? Száz, kétszáz év? Sohanapja?
egysegelem
2016. július 23. 16:02
Nincs szukseg egyenlobbekre az egyenlok kozott, London mar igy is jelentos konnyiteseket kapott, nem diktalhat egy a 27 masiknak.
tollaskígyó
2016. július 23. 15:52
Nem lesz itt korlátozás. De ha mégis azzal azt érik el, hogy aki most gondolkodik a kiutazáson az hirtelen nekiindul. Amint bejelentik, hogy megkezdődtek a kilépési tárgyalások. Na akkor lesz gebasz.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!