Skócia betehet a Brexitnek

2016. június 26. 15:19

Nicola Sturgeon skót kormányfő belengette annak lehetőségét, hogy a skót parlament megvétózza a Brexitet. Sturgeon szerint nehezen elképzelhető, hogy a skót parlamentnek ne kelljen törvényalkotási aktussal hozzájárulását adnia a Brexithez, az pedig egész biztosan nem járulna hozzá az EU-ból való kilépéshez.

2016. június 26. 15:19

A Mandineren is megírtuk, hogy a skót kormányfő a BBC-nek arról beszélt, hogy London nem akadályozhatja meg az újabb skót függetlenségi népszavazást, ha ennek kiírásáról dönt a skót parlament, mondta vasárnap Nicola Sturgeon skót miniszterelnök.

Nem sokkal később, a BBC televízió egy másik interjúműsorában Nicola Sturgeon felvetette annak lehetőségét, hogy Skóciának módjában állna megakadályozni Nagy-Britannia kilépését az Európai Unióból. Sturgeon szerint nehezen elképzelhető, hogy a skót parlamentnek ne kelljen törvényalkotási aktussal hozzájárulását adnia a Brexithez.

Arra a riporteri kérdésre, hogy ebben az esetben a kilépés elvetését kérné-e a skót parlamenttől, a skót miniszterelnök úgy válaszolt, hogy természetesen.

Kijelentette: ha a skót parlament annak alapján ítéli meg ezt a kérdést, hogy mi szolgálja Skócia javát, akkor a lehetőségek között kell szerepelnie annak is, hogy nem szavaz meg olyasmit, ami ellentétes Skócia érdekeivel.

Arra a kérdésre, hogy el tudja-e képzelni, milyen dühödten fogadnák a kilépés hívei, ha Skócia akadályozná meg Nagy-Britannia távozását az EU-ból, Nicola Sturgeon igennel felelt, de hozzátette: Skóciában nagyon sokan azt a lehetőséget fogadják dühödten, hogy akaratuk ellenére távozásra kényszerítik őket az EU-ból. A brit EU-tagságról tartott népszavazáson országos átlagban a választók nem egészen 52 százaléka a kilépésre, Skóciában ugyanakkor 62 százalék a bennmaradásra voksolt.

Összesen 197 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Imredy
2016. június 26. 20:17
Azért nem megoldás, hogy szétkúrjuk az EU-t. Az EU nem egy rossz dolog, Merkel, juncker, Schultz, meg a többi idióta teszi azzá. Egy keresztény EU megoldás lehet minden problémára, ami Európát jelenleg érinti. Így viszont csak Putyin dörzsölgeti a kezét...
Akitlosz
2016. június 26. 20:00
"Sturgeon szerint nehezen elképzelhető, hogy a skót parlamentnek ne kelljen törvényalkotási aktussal hozzájárulását adnia a Brexithez," Nagy-Britanniában, Skóciában a törvényalkotási folyamat nincsen szabályozva? A képzelődésen múlik?
Igo-Vandar
2016. június 26. 19:54
Londonnak és Gibraltárnak még ilyen jövőképe sem lehet. Semmilyen jogi eszközük nincs a békés kiválásra, vagy a nemzetközi közösségben történő önálló megjelenésre. Gibraltárt még eladhatják a britek a spanyoloknak. Biztos jobb lesz nekik spanyol állampolgárként az EU-ban, mint britként a világban...
Igo-Vandar
2016. június 26. 19:42
Skócia nem tehet be a brexitnek. Az EK-EU szerződést nemzetközi jogi értelemben a brit állam kötötte, csak ő módosíthatja, mondhatja fel. Az EK-ban brit parlament az egyetlen, amely nemzetközi kapcsolatokban jogosan dönthet, ilyen jogokkal sem a skót parlament, sem az Éír nemzetgyűlés nem rendelkezik. Nem szükséges a brexit skót parlamenti ratifikálása, sőt, jogköre sincs arra. Megpróbálkozhat a kiválással, de nem próbálkozhat a jogutódlással. Egyszer majd teljes értékű nemzetközi jogalany lesz, és köthet egy új csatlakozási szerződést...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!