Közép-Európa figyelmeztetései címet adta keddi vezércikkének a Le Monde. A francia baloldali lap szerint felmerül a kérdés, hogy a „posztkommunista Közép-Európa feladja-e a nyugati liberális demokratikus modellt”.
A kérdés elsőként a Magyarországot 2010 óta kormányzó Orbán Viktor rezsimjének alakulása kapcsán merült fel, de a lengyel Jaroslaw Kaczynski pártjának, a kormányzó Jog és Igazságosságnak (PiS) a kormányra kerülése óta kétszeresen is indokolt a lap szerint, miután a két ország Szlovákiával és Csehországgal újra beindította a visegrádi csoport tevékenységét „az elutasítás frontján az Európai Unión belül, a migránsválság kezelésében”.
A szerkesztőségi vélemény szerint ugyanakkor „még túl korai lenne egyértelműen egy új illiberális politikai modell kialakulásáról beszélni Keleten, mert a szélsőjobboldal megerősödése sajnos nem közép-európai különlegesség, és a menekültek befogadását illetően a régi nyugat-európai demokráciákban sincs összhang”.
A lap úgy látja, hogy az új demokráciákat az a fajta szuverenizmus különbözteti meg az EU régebbi tagállamaitól, amely a végletes nacionalizmusig juthat, valamint az a „lezserség, amellyel ezek az országok ellentmondanak a brüsszeli tekintélynek, miközben egyértelműnek tartják a strukturális támogatásokat. Illetve jellemző a multikulturalizmus tagadása és az a távolság, amelyet időként felvesznek az Európa másik felében biztos alapokon nyugvó demokratikus értékékkel szemben” – véli a lap.
Mindezeken kívül közös elem a visegrádi négyeknél, hogy az életszínvonal jóval az uniós átlag alatt van, 26 évvel a rendszerváltás után is - írta a Le Monde.