Hollande: Ez az Iszlám Állam háborús tette volt
Francois Hollande francia elnök szombati televíziós beszédében az Iszlám Államot tette felelőssé a péntek esti párizsi merényletekért. Az elnök úgy fogalmazott: „ami tegnap történt Párizsban és Saint-Denisben az háborús tett, és a háborúval szemben egy országnak a megfelelő döntéseket kell meghoznia”.
A támadások egy olyan szabad ország ellen, mint Franciaország, gyakorlatilag az egész világhoz szólnak – mondta Hollande. Az elnök azt is leszögezte, hogy a külföldről előkészített és külföldi segítséggel véghezvitt barbár támadást nyomozásnak kell felderítenie.
Hollande háromnapos nemzeti gyászt rendelt el és közölte, hogy napokig az utcákon maradnak a rendőrök és a melléjük kirendelt katonák.
Merkel: Együtt sírunk
„Mi, a német barátok együtt sírunk önökkel, és együtt harcolunk azok ellen, akik ezt a felfoghatatlan tettet elkövették” – mondta a kancellár. A német kormány szoros kapcsolatban áll a francia kormánnyal, és minden lehetséges segítséget megad a terroristák elleni küzdelemhez - hangsúlyozta Angela Merkel. Hozzátette, hogy megbeszélést tart az illetékes miniszterekkel a további teendőkről.
Párizsban a szabadság ellen intéztek támadást, de a szabadság erősebb minden terrornál – fogalmazott a német kancellár. A terroristák nemcsak Párizs ellen, hanem „mindannyiunk ellen” intéztek támadást, ezért „a választ is közösen fogjuk megadni” – hangsúlyozta Angela Merkel. emcsak a biztonsági szervek fellépése révén, hanem „polgárként is világos választ adunk” azzal, hogy „öntudatosan képviseljük értékeinket”, az emberiesség, a felebaráti szeretet, a közösség iránti elkötelezettség értékeit. „Hisszük, hogy minden embernek joga van az élethez és a boldogság kereséséhez”, és „hiszünk az egymás iránti tisztelet és a tolerancia” értékében – mondta a német kancellár.
A német szövetségi belügyminisztérium helyzetértékelése szerint a terrorfenyegetettség szintje egyelőre nem változott Németországban. A tárca ezzel kapcsolatban évek óta azt a tájékoztatást adja, hogy a fenyegetettség jelentős, de elméleti, „absztrakt”, ami azt jelenti, hogy nincs készülő támadásra utaló konkrét jel, de bármikor történhet merénylet.