Vlagyimir Putyin utasítására államtitokká minősítették Oroszországban a békeidőben elszenvedett katonai veszteségekre vonatkozó adatokat is. Eddig csak a háborúban elesettekre vonatkozó adatok minősültek államtitoknak Oroszországban – emlékeztetett a Kommerszant című orosz napilap online változata. Az orosz államfő csütörtökön írta alá az erről szóló rendeletet, amely megjelent a hivatalos közlönynek minősülő állami jogi információs portálon, és az így hatályba lépett.
A utasítás szerint az államtitkok közé sorolták „az Oroszország Védelmi Minisztériumának személyi állományát háborús időben, valamint békeidőben, speciális műveletek során érő veszteségeket”. A most hatályba lépett államfői utasítás azt az 1995-ös törvényt módosította, amelyet még az első csecsen háború idején fogadtak el Oroszországban. Az akkori hadjáratot, majd a 2008 szeptemberében lezajlott dél-oszétiai villámháborút is békeidőben végrehajtott speciális műveletnek tartották, de nem titkolták a személyi veszteségek adatait – írta a hatalomtól független RBK orosz üzleti-politikai hírügynökség.
Moszkva a délkelet-ukrajnai fegyveres konfliktus kitörését követően előbb tagadta, hogy orosz katonák és fegyverek vennének részt az összecsapásokban, majd – miután egy szakadár vezető elárulta, hogy Oroszországból érkezett „önkéntesek” harcolnak a térségben – a Kreml azt állította, hogy „szabadságon lévő katonákról” van szó. A Kreml tagadja az orosz jogvédők és ellenzékiek által feltárt haláleseteket is. Tavaly novemberben az orosz katonai ügyészség elismerte, hogy 12 orosz deszantos elesett, de csak annyit árult el, hogy szolgálat teljesítése közben. Többségüket a nyugat-oroszországi Pszkovi területen temették el.
Borisz Nyemcov, a február végén meggyilkolt orosz ellenzéki és politikustársai által készített, május 12-án közzétett 64 oldalas jelentés szerint idén januárban 70 orosz katona halt meg az ukrajnai Debalcevénél.
Jens Stoltenberg NATO-főtitkár a Novaja Gazeta című független orosz újságnak adott, szerdán megjelent interjúban arról beszélt, hogy a délkelet-ukrajnai szakadárokat orosz katonai szakértők képzik ki, és Oroszország látja el őket fegyverekkel, valamint katonákat küld a szakadárok által ellenőrzött területekre. A NATO-főtitkár hozzátette, hogy ezt számos fénykép bizonyítja és a katonai felderítés is igazolja.