Nem fogadta el Arszenyij Jacenyuk miniszterelnök múlt heti lemondását csütörtöki rendkívüli ülésén az ukrán parlament, és ezzel elhárult a politikai válság veszélye a háború és gazdasági válság sújtotta országban.
A kormányfő távozása mellett mindössze 16 képviselő szavazott – 14 független és kettő a Régiók Pártja frakciójából – a 450 fős ukrán törvényhozás 331 jelen lévő tagja közül. A parlament zárt plenáris ülést tartott, csak a miniszterelnök lemondásáról való szavazás volt nyilvános.
Jacenyuk múlt csütörtökön nyújtotta be lemondását, amit egyrészről azzal indokolt, hogy feloszlott a parlamentben a kormánykoalíció, másrészről a parlament még csak napirendre sem tűzte a kormánynak a politikai és gazdasági válság megoldását célzó javaslatait. A kormánykoalíció a Petro Porosenko elnök mögött álló Ütés párt kezdeményezésére bomlott fel, amelyhez csatlakozott a nacionalista Szabadság párt is. Képviselőik szavai szerint azért, hogy így nyújtsanak lehetőséget az államfőnek parlament feloszlatására és előre hozott parlamenti választások kiírására. A koalíció felbomlását a miniszterelnök pártja, a javarészt liberálisokból és jobboldaliakból álló Haza pártszövetség nem támogatta.
Jacenyuk azzal vádolta meg a koalíció pártjainak képviselőit, hogy választási esélyeiket az ország ügyei elé helyezik. Lemondásának bejelentése után viszont Jacenyukot is ugyanez a vád érte.
Az ülésen jelen volt Porosenko elnök is, aki a szavazások után úgy értékelte a helyzetet, hogy a parlament és a kormány láthatóan kész az együttműködésre egymással. Beszédében a költségvetés módosításával kapcsolatosan felhívta a figyelmet arra, hogy Ukrajna napi 70 millió hrivnyát, azaz 1,4 milliárd forintot költ az ország keleti részében folyó „terrorellenes művelet” finanszírozására.
Az elnök megerősítette, hogy az parlamenti választások előre hozása mellett áll. Hozzátette ugyanakkor, hogy a választások nem mehetnek a parlament, a kormány és az államfő munkájának kárára.