Az Európai Unió Tanácsának olasz soros elnökségi programját ismertette szerda délután az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésén Matteo Renzi olasz miniszterelnök. Renzi közölte: a konkrét tervezett teendők programját írásban adja majd be a parlamentnek, ezért annak részleteibe nem is óhajt belemenni. Azután arról beszélt, hogy az újonnan megválasztott EP-képviselők felelőssége azért nagy, mert nekik is az a feladatuk, hogy visszaszerezzék az Európai Unióba vetett bizalmat.
„Mit látnánk, ha Európa csinálna egy selfie-t? Egy fáradt, megtört, unott arcot látnánk. És joggal” – mondta Matteo Renzi. A legnagyobb kihívás, amellyel Renzi szerint a kontinensnek a következő hat hónapban szembe kell néznie, az az, hogy sikerül-e újra megtalálni Európa lelkét.
Renzi elmondta, hogy nem akarja alábecsülni a pénzügyi nehézségeket. Olaszország az EU egyik alapító tagja, többet fizet be az uniós büdzsébe, mint amennyit kivesz belőle, és erre büszke is, mert az Európai Unió értékét nem csak pénzben mérik. „Nem azzal szereztünk szavazatokat, hogy Brüsszelt hibáztattuk, hanem rámutattunk, hogy Itália gondjai Itáliában gyökereznek” – közölte az olasz miniszterelnök.
Az uniós államháztartási szabályokról kijelentette: Róma tiszteletben akarja tartani azokat, de emlékeztetett, hogy a stabilitási és növekedési paktumnak nem csak az előbbiről, hanem az utóbbiról is szólnia kellene, és a növekedést kellene fókuszba állítani. „A világ kétszer gyorsabban halad, mint Európa. Fel akarunk zárkózni? Az élre akarunk állni?” – tette fel a kérdést Matteo Renzi.
Manfred Weber, az Európai Néppárt EP-frakciójának vezetője emlékeztette Renzit, hogy az „adósság elpusztítja a jövőt”. Úgy vélekedett, hogy tanulni kell a múlt hibáiból, és ezzel egy időben elítélte, hogy szociáldemokrata politikusok a szabályok lazításáról beszélnek most, hogy a piacok megengedőbbek. „Ön bizalomról beszél. Mi a helyzet, ha ígér valamit egy barátjának, majd nem tartja be a szavát? Elveszíti a bizalmát. Ugyanez történik, ha a választóknak tett ígéretünket szegjük meg. Vállalni kell a felelősséget, és teljesíteni kell, amit vállaltunk” – utalt az egységesen elfogadott államháztartási szabályokra a bajor konzervatív politikus.