Visszavonult Fidel Castro

2011. április 19. 09:06

A 84 éves ex-diktátor a Kubai Kommunista Párt hétfői kongresszusán távozott a hatalomból. Fidel Castro 1965-ös megalapítása óta volt a párt első titkára. A kubai vezetés puhítana a tervgazdaságon is: a kongresszus gazdasági reformokról is döntött.

2011. április 19. 09:06

Magyar idő szerint hétfő éjszaka reformcsomagot fogadott el a Kubai Kommunista Párt kongresszusa: teret engednek a magánszektornak, kiszélesítik az állami vállalatok önállóságát, és átalakítják az agrár-élelmiszeripari szektort is. Az intézkedések célja, hogy a „szocializmus vívmányainak” megőrzése mellett bizonyos mértékben érvényesítenék piacgazdaság szabályait is.

A BBC úgy tudja, az 1959-es forradalom óta először kapnak lehetőséget az emberek, hogy eladják, illetve megvásárolják a lakásukat. Raúl Castro elnök a kongresszuson arról is beszélt, hogy a politikai vezetők mandátumát kétszer ötéves terminusban kell maximálni.

A 84 éves Fidel Castro a hivatalosan is megerősítette, hogy távozik a hatalomból. Lemond a Kubai Kommunista Párt első titkári posztjáról, és kilép a párt központi bizottságából is. Fidel a párt megalapítása, 1965 óta töltötte be az első titkári posztot.

Összesen 12 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
maxval
2011. április 19. 13:46
Lavírozni próbál a havannai terrorrezsim, de nem fog menni. Van a szovjet és van a kínai reform tapasztalata. A szovjet lényege a szabadság és a demokrácia felé való mozdulás, közben a gazdaság kézben tartása. A kínai pedig a gazdaság szabaddá tételét jelenti szabadság és demokrácia nélkül. A szovjetről kiderült: nem működik, mert amint megszüntetjük az elnyomást, a folyamatok ellenőrizhetetlenné válnák, s természetesen úton visszaáll a kapitalizmus. Azaz a gorbacsovizmus nem más, mint békás átmenet a kapitalizmusba, a kapitalizmus visszaállításának az előkészítése. A kínai út biztosítja ugyan a diktatúra fennmaradását, azonban ez megint nem működhet Kubában. Amint Kubában engedélyeznék a szabad gazdaságot és a magántulajdont, ez óriási tőkebejövetelt eredményezne a külföldön, elsősorban az USÁ-ban, élő kubaiak részéről. A gazdasági nyomás olyan lenne, hogy hónapokon belül kikényszerítené a politikai változást. A havannai csegevarista-kasztróista terrorrezsimnek két útja marad: 1. Tartani a hatalmat az eddigi eszközökkel, nem engedni semmilyen lényegi reformot, várva, hogy majd elsöperje a rendszert egy forradalom vagy külföldi bevatkozás. 2. Tudomásul venni, hogy a marxizmus megbukott, majd leépíteni a rendszert, így a rendszer egyes képviselői legitimitást tudnának szerezni a jövő demokratikus Kubája szempontjából. Az amerikai kormány hosszú évek óta a kubai Gorbacsovra vár, de a Castro-testvérek minden próbálkozást eltiportak eddig.
Nagytestver
2011. április 19. 09:12
persze-persze, egy ilyen kommer tömeggyilkossal kell foglalkozni, az emberi nem egyik szégyenével, hogyne.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!