A Die Zeit német lap arról ír, hogy Kelet-Európában Magyarország és Lengyelország fegyverkezik a leggyorsabban és legerőteljesebben az utóbbi időben, amiben a magyar kormány főleg a német fegyvergyárakra támaszkodik: a Rheinmetallra és a Krauss-Maffei-Wegmannra.
Hozzáteszik: a Scholz-kormány adatai alapján 2023 első negyedévében
a német hatóságok a legtöbb fegyverkiviteli engedélyt magyar megrendelőknek állították ki,
mintegy 765 milliárd euróért. Emlékeztetnek: a háború óta jó néhány ország igencsak megemelte katonai kiadásait, amiből a fegyvergyártók profitálnak. Átalakult a hadfelszerelések piaca is.
A stockholmi Nemzetközi Békekutató Intézet megállapította: az utóbbi öt évben 50 százalékkal többet költöttek az úgynevezett nagy fegyverekre, mint az azt megelőző fél évtizedben. Az orosz hadiipar exportja ugyanakkor 31 százalékkal visszaesett, írják, ami folytatódik. Szerintük az orosz gyárak még az ország saját szükségletre sem tudnak elég rakéták és lőszert előállítani.
Úgy vélik, az orosz cégek helyét dél-koreai, izraeli, francia és kínai vetélytársak vették át,
ugyanakkor exportőrből jelentős fegyverimportőr lett Ukrajna. Min kiderül, az ukránoknál többet többet csak Katar és India fordít harceszközökre. Az USA részesedése a katonai kivitelből 40 százalékra nőtt 33 százalékról, Kína pedig csaknem egynegyedet mondhat magáénak, írja a német lap.
***
Nyitókép: MTI/EPA/Szergej Csirikov