Egyetlen Brüsszelem! Megnyugodva értesültem legújabb lépésedről, amely szerint egy huszárvágással kizárod az Erasmus+ programból, valamint a Horizont Európa kutatási és innovációs keretprogramból az alapítványi formában működő magyar egyetemeket. Már épp kezdett volna nyomasztani, hogy ormánsági vagy borsodi nyelvszakos tanárjelöltek hónapokon át szívják magukba a tudást külföldön az egyetemfüggetlen Tempus közalapítvány által irányított uniós program keretében, miközben odahaza saját egyetemük kuratóriumában ott ül dr. Szili Katalin, illetve az ellenzéki összefogás jelöltjeként megválasztott miskolci polgármester is. Hát még, ha egy balerina kap uniós ösztöndíjat a kizárólag szakemberek által irányított Táncművészetiről!
No pasarán! Életünket és vérünket a kollektív bűnösség európai értékéért!
A rend kedvéért azonban mégis át kellene beszélnünk néhány szempontot.
Az Európai Unióról szóló szerződés 5. cikkének (4) bekezdése szerint ugyanis „az arányosság elvének megfelelően az Unió intézkedése sem tartalmilag, sem formailag nem terjedhet túl azon, ami a Szerződések célkitűzéseinek eléréséhez szükséges.” Egyidejűleg az Európai Unió működéséről szóló szerződés 165. cikkének (1) bekezdése kimondja: „Az Unió (…) hozzájárul a minőségi oktatás fejlesztéséhez, ugyanakkor teljes mértékben tiszteletben tartja a tagállamoknak az oktatás tartalmára és szervezeti felépítésére vonatkozó hatáskörét, valamint kulturális és nyelvi sokszínűségüket.”
Ennek fényében nem bántásiból, csupán jogállamisági érdeklődésből kifolyólag megnyugtató lenne kapni valamiféle kimutatást arról, hogy 2019 júliusa, azaz a modellváltás kezdete óta milyen konkrét károk érték az uniós költségvetést az egyes alapítványi egyetemek miatt, továbbá milyen módon hátráltatta az Európai Unió céljainak elérését az, hogy például a Pankotai Lili mellett kiálló pécsi dékán karának hallgatói Brüsszelben és Berlinben szerezhettek krediteket és értékes tapasztalatokat.
Vagy itt van például a Corvinus: 2020-ban már javában alapítványi formában működött, amikor megtették konzorciumvezetőnek egy nemzetközi Horizont 2020 projekthez, amely innovatív megközelítésben vizsgálja a nemzetközi agrárkereskedelem és a fenntarthatóság közötti kapcsolatokat. Erősen kerestem, hol van nyoma valamiféle botránynak, hogy a gonosz kurátorok azóta meghekkelték a projektet, így akadályozva a fenntartható fejlődés kutatását, de semmi: úgy tűnik, rendben folyik a munka, zajlanak az értekezletek, készülnek a dokumentumok. Ha azonban a terepen nincs panasz a pénzgazdálkodásra,
egészen pontosan mi indokolja, hogy mostantól a Corvinusnak (is) coki van?