Drága barátaim, megint házhoz megyek a pofonért
Én nem akarok egy pukkancs, sértett, nárcisztikus, hazudozós, bosszúálló, populista elnököt.
Mi lesz a nekünk járó uniós pénzekkel Varga Judit szerint? Miért nyert ekkorát a Fidesz az agglomerációban? Kell-e válságra számítani? Kocsis Fülöp görögkatolikus érsek-metropolita, remekelő birkózóink, Bucsa és Szent Jakab-zarándokút – itt az új Mandiner!
A magyar jobboldal elsöprő választási győzelme az európai konzervatívokat is segítheti abban, hogy felbátorodjanak és erősebbek legyenek – mondja Varga Judit. Megkapjuk-e a nekünk járó uniós pénzeket? Lesz-e következménye a gyermekvédelmi népszavazásnak? Megpróbál-e az ellenzéki újságírókkal jobb viszonyt ápolni? E heti lapszámunkban címlapos interjút olvashatnak az igazságügyi miniszterrel.
Mi a biológia törvényszerűségében, a nő és a férfi létezésében és a család szentségében hiszünk” – fogalmaz interjúnkban a tárcavezető,
aki azt is elárulta, hogy miért menne egy romkocsmába ellenzéki újságírókkal.
„Nagy esélyt kaptunk most ismét, s ez a pártpolitikai következményeken messze túlmutat. Használjuk jól, bölcsen, gyermekeink javára, hazánk és nemzetünk javára!” – írja az Első karakterben Vágvölgyi Gergely.
Közélet
Az országgyűlési választáson egész Pest megyében nyertek a kormánypárti szövetség jelöltjei, ráadásul minden választókerületben növelték a támogatottságukat a négy évvel ezelőttihez képest. Közélet rovatunkban megnéztük, milyen tényezők játszhattak szerepet a váratlanul nagy győzelemben.
Konjunkturális elégedettség, tartalmilag mindvégig meglévő centrális helyzet, Márki-Zay Péter alkalmatlansága, sikeres mozgósítás – mindez együtt hozhatta meg a kormányerő nagy győzelmét.
Mélyfúrást végeztünk az okokról Molnár Balázs választási szakértővel.
A rovatban könyvrecenziót olvashatnak Szalai Zoltántól Tilo Schabert: Boston Politics című művéről.
Farkas Vajk, az Alapjogokért Központ vezető elemzője ugyancsak a választási siker okait elemzi írásában, rámutatva: a jobboldal sikerének kulcsa az elvégzett munka és a közösség.
Magyarország az ötvenegyedik helyet foglalja el a világ boldogságlistáján. Hogy vajon miért, arról Navracsics Tibor kormánybiztos véleménycikkében olvashatnak, aki hangsúlyozza: „ha boldogabb nemzetté akarunk válni, akkor a politikusoknak is el kell végezniük a feladatukat”.
Miért érezte szükségét, hogy a választás előtt nyíltan szóljon kormányról és ellenzékről? Fogott emberek ülnek-e a püspöki karban? Mi ad reményt nagypéntek drámájában és a háború árnyékában? A rovatban húsvéti interjúnkat olvashatják Kocsis Fülöp görögkatolikus érsek-metropolitával.
Külhon & Külföld
Putyin trójai falova, az EU és a NATO megrontója, a leendő rozsnyói és pozsonyi mészáros, Felvidék és Kárpátalja visszaszerzésén mesterkedő antidemokratikus, sőt despotikus állam: így fest Magyarország szomszédainak egyes politikusai és sajtótermékei szerint. Külhon rovatunkban körképet olvashatnak arról, milyen szólamokat hallani hazánkkal kapcsolatban a háború óta.
A bucsai vérengzés árnyékában telnek az ukrajnai háború újabb napjai: a holttestek és a csekély ismert tényanyag fölött propagandaháború dúl arról, hogy mit is hagytak maguk után az oroszok ott, ahonnan április elején kivonultak. Megpróbáltunk eligazodni a sok keringő információ között.
Brüsszel és London népe is a háború, a járvány és a globális válságjelenségek árnyékában él és keresi a válaszokat a jobb jövőért – Demkó Attila nyugati-európai utazásáról olvashatnak beszámolót.
Ugrósdy Márton, a Külügyi és Külgazdasági Intézet igazgatója véleménycikkében arról ír, hogy milyen külpolitikai következményei lehetnek Orbán Viktor újraválasztásának.
Precedens & Makronóm
Az Európai Unió soha nem válik föderális állammá, mert az legalább annyira haszontalan, mint amennyire veszélyes lenne a nemzetállamokra nézve – fogalmazott lapunknak Vladan Petrov szerb alkotmánybíró, akivel Precedens rovatunkban olvashatnak interjút.
Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója a választási eredmény és az arra adott reakciók, valamint Hegel A szellem fenomenológiája című műve között von párhuzamot.
Az ellenzéki közgazdászok a Fidesz újabb kétharmada után gazdasági válságot jósolnak. Válságkezelésből az Orbán-kormányok 2010 óta már többszörösen jól vizsgáztak – Makronóm rovatunkban megnéztük, hogyan kerülheti el az új kabinet most is a megszorításokat.
Sport
Minden idők legsikeresebb magyar szereplését hozta a budapesti rendezésű birkózó-Európa-bajnokság – Bácsi Péter szakmai igazgató és Bacsa Péter ügyvezető alelnök értékelt a Mandinernek, Németh Szilárdot, a Magyar Birkózó Szövetség elnökét pedig a honosítás jelenségéről kérdeztük.
Meta, Élet és Utolsó figyelmeztetés
Böszörményi Nagy Gergely Érdi Péter: Rangsorolás című könyvét ajánlja, amely szerint a 21. század a rangsorok diktatúrájának kora.
A Feminens oldalán a tojásírás szerelmesét, Fekete Ildikó iparművészt ismerhetik meg.
„Figyelem az eget, és visszafojtott lélegzettel jó híreket várok. A háború és a járvány végét. Öntöző, csöndes esőket a szőlőhegyen” – írja jegyzetében Jásdi István.
Magával ragadó dokumentumfilm készült három ember belső utazásáról a Szent Jakab-zarándokút százhetven kilométeres magyarországi szakaszán. Az út Tihanyból indul, és a Magas-Bakonyon át a lébényi templomig vezet. Hétnapnyi csend – éppen elég ahhoz, hogy arra figyeljünk, ami igazán fontos – Élet rovatunkban az Úton – Hét nap a magyar Caminón című alkotásról olvashatnak.
A lapot záró Utolsó figyelmeztetés rovatban az Ufi egykori szerzője, Hegedűs Zoltán ír a választások kapcsán feltámadt népi-urbánus vitáról.