Világrendszerváltás jön, és a siker kulcsa a semlegesség – kínai politológus a Mandinernek
Milliók tájékozódnak az Eric Li által alapított híroldalról; a politológus most elmondta, hogyan lehet Magyarországnak is nagy szerepe a világban.
Amerikai tisztségviselők attól tartanak: Peking már döntött arról, hogy nemcsak gazdasági, hanem katonai segítséget is nyújt Moszkvának az Ukrajna elleni invázióban.
Amerikai tisztségviselők attól tartanak: Peking már döntött arról, hogy nemcsak gazdasági, hanem katonai segítséget is nyújt Moszkvának az Ukrajna elleni invázióban – számolt be keddi cikkében a Blikk.
Hivatalosan azonban csak az orosz–ukrán háború hatásairól tárgyalt hétfőn Rómában Jake Sullivan, a Fehér Ház nemzetbiztonsági tanácsadója és Jang Csie-csi, a kínai Központi Külügyi Bizottság vezetője. A lap szerint a hangulat igencsak feszült lehetett, ugyanis a tárgyalás előtti napon amerikai és brit lapok, köztük a Financal Times is azt állította,
„Az utóbbi időben az Egyesült Államok álhíreket terjeszt Kínával kapcsolatban” – jelentette ki újságírók előtt Csao Li-csien, a kínai külügyminisztérium szóvivője. Emellett a kínaiak hangsúlyozták, továbbra is az Peking fő törekvése, hogy az igencsak feszült ukrajnai helyzet ne szabaduljon el.
Kína továbbra is ragaszkodik ahhoz a kijelentéséhez, miszerint nem akar részese lenni az ukrán-orosz háborús konfliktusnak, miközben amerikai tisztségviselők attól tartanak: Peking már döntött arról, hogy katonai segítséget nyújt Moszkvának. Salát Gergely Kína-kutató a Bliknek azt nyilatkozta:
A szakértő szerint a nyugati kapcsolatok gazdasági szempontból rendkívül fontosak Kína számára, már csak azért is, mert az Egyesült Államokkal folytatott kereskedelem tízszerese az oroszhoz képest. Kína viszont korábban már jelezte, hogy nem csatlakoznak semmiféle embargóhoz és hajlandóak egyfajta gazdasági mentőövet nyújtani Oroszországnak. Ez a mentőöv azonban nem lesz elég ahhoz, hogy az oroszok probléma nélkül átvészeljék a nyugati szankciók okozta válságot.
Kína számára Oroszország továbbra is kiemelkedő stratégiai partner, de a szankciók kínai cégeket is érinthetnek. Kína nem akarja veszélybe sodorni az európai és amerikai piacait, így ha arra kerül sor, megvizsgálják, hogyan nyerhetnek és hogyan veszíthetnek többet. Ha továbbra is ugyanúgy kereskednek Oroszországgal vagy visszavesznek – mondta a szakértő.
Fotó: MTI/EPA/Szputnyik/Kreml/Pool/Ramil Szitdikov