Szép ajándékot kapott Sopron, épp a Hűség Napján (VIDEÓ)
A mai útátadást úgy is tekinthetjük, hogy összekötöttük a burgenlandi magyarokat az erdélyi magyarokkal.
Ha egy kis felfrissülésre vágyunk a borongós téli hónapokban, érdemes útba ejteni az ország varázslatos hegységeit - vagy legalább a legközelebbi korcsolyapályát. Cikkünkben olyan helyszíneket ajánlunk, amelyek energetizálnak és garantált feltöltődést nyújtanak, mielőtt úrrá lenne rajtunk a téli fásultság.
Irány a havas hegyoldal!
Ha a síelésre gondoltunk, sokáig elsősorban a szomszédos országok havas lejtői juthattak eszünkbe, az utóbbi években viszont egyre inkább a látóterünkbe kerülhettek a hazai sípályák is.
Síaréna Vibe Park - Eplény
A Bakony fagyzugos szívében, 506 méteres magasságban található Síaréna Vibe Park közel 8 kilométer hosszú pályával és 16 különböző síútvonallal örvendezteti meg a téli sportok szerelmeseit. Itt suhanhatunk le hazánk leghosszabb megállás nélkül síelhető útvonalán, nem kevesebb, mint 1927 méter hosszan. A kezdők is bátran felcsatolhatják a sítalpakat, mert a pálya kék jelzésű szakaszokból tevődik össze.
A Park a snowboardosokra is gondolt, akik idén már az ország legnagyobb BigAirBagjének, vagyis egy 13-szor 15 méteres felületű felfújt párnának a segítségével gyakorolhatják a figurákat. A környéken az Ámos-hegyi Pihenőerdőben tehetünk sétát, ahol két körútra váló, 7700 méteres tanösvényen ismerhetjük meg az erdő életét. A környező tájban a 8 méter magas Ámos-hegyi kilátóból gyönyörködhetünk.
Mátraszentistváni Sípark
Mátraszentistvánt az ország legmagasabban fekvő falvai veszik körül, melyek között Galyatetőt is találjuk - ezek a kis települések közigazgatásilag mind Mátraszentimre részét képezik. A Sípark közel 4 kilométeres pályarendszerén 10, változatos terepviszonyokkal rendelkező pálya közül lehet választani, az alpesi hangulat megteremtéséről pedig olyan látványelemek gondoskodnak, mint a hidak, rönkházak és tavak.
Ha már itt járunk, ne hagyjuk ki a galyatetői látogatást, annál is inkább, mert különleges útvonal szeli át a 4 és fél kilométeres távot a két falu között, a Galya-fennsíkon keresztül. Számolnunk kell azzal, hogy az útvonalat Galyatető felől könnyebb bejárni, mert egy szakaszon 280 méteres a szintkülönbség - ha azonban az erőnlétünket szeretnénk fejleszteni, kiváló alkalom kínálkozik rá. Az útvonal érinti Mátraszentlászlót és a Piszkéstetői csillagvizsgálót, és a Péter hegyese 960 méter magas csúcsán álló Galya-kilátóhoz érkezik meg.
Visegrád
A visegrádi Nagyvillám Sípálya többek között Budapesthez való közelsége miatt népszerű a téli sportok kedvelőinek körében, de nem feledkezhetünk meg a páratlan panorámáról sem, mely innen tárul a Dunakanyarra. Az öt pálya összesen 700 méter hosszt tesz ki, az intézmény pedig általában egészen este 9-ig tart nyitva, így romantikus esti lesiklásban is részünk lehet.
A környék legmagasabb csúcsa a 377 méteren található Nagy-Villám, melynek tetejét impozáns műemlék, a Zsitvay-kilátó díszíti. Nem messze találjuk a Mogyoró-hegyet, ahol tanösvény és vadaskert is gondoskodik arról, hogy közelebb kerüljünk a természethez, leereszkedve pedig a Mátyás-forrást, a Sibrik-dombot és a Salamon-tornyot érinthetjük, vagy az Apátkúti-völgyön keresztül elkirándulhatunk Pilisszentlászlóig.
Csusszanásra fel!
Nem a síelés az egyetlen sport, amely jó kondiban tarthatja az embert télen is, hiszen temérdek jégpálya áll rendelkezésünkre, hogy megdolgoztassuk a lábizmainkat.
A Városligeti Műjég
A főváros legszebb korcsolyapályáját talán senkinek sem kell bemutatni. Európa legnagyobb, legrégibb és talán egyik leghangulatosabb műjégpályája már a 19. század vége óta várja a látogatókat, és töretlen népszerűségnek örvend ma is. A jégpálya felülete bő 12 ezer négyzetméter, így mindenkinek elég tér áll rendelkezésre, hogy fejlessze a korcsolyatudását.
Korcsolyapályák a Balatonnál
Persze, azért Budapesten kívül is van élet, és bizonyára sokan várnak arra, hogy a nagy tavainkra is rá lehessen merészkedni korcsolyával. Addig is tóparti hangulatban vár minket a Siófoki Jégkikötő közvetlenül a Balaton partján, a fák mellett kiépített jégfolyosóval egészen február 13-ig, naponta reggel 9 és este 8 óra között. A pálya területe 600 négyzetméter, korcsolyabérlésre és -élezésre is van lehetőség, a jégpálya melletti büfében pedig forró italokkal töltődhetünk.
Az ország téli felfedezéséhez idén segítséget is nyújt a Magyar Turisztikai Ügynökség: 2022. január 10. és február 28. között az ország számos helyén találsz kedvezményes ajánlatokat, szállodák, turisztikai attrakciók, éttermek és fürdők csatlakoztak a kampányhoz, és „Téli feltöltődés” néven különböző ajánlatokkal várnak. A kedvezmények teljes listája itt található meg.
A balatonboglári kikötő parkolójában található jégpályát a Balaton legszebb fekvésű műjégpályájaként jellemzik. A pálya mintegy 700 négyzetméteren, korcsolyabérléssel, büfével és melegedővel várja a látogatókat február végéig hétköznap 14 óra után, hétvégén pedig 10 órától este 8-ig illetve 9-ig.
Az északi parton többek között a Szigliget Várudvar 500 négyzetméteres jégpályája tartogat impozáns kilátást, ide február 6-ig jöhetünk hétköznapokon 13, hétvégén 10 órától este 8-ig vagy 9-ig.
Befagyott tavak
Ha a nagy tavak között nem is, a kisebb vizek között már találhatunk olyanokat, amelyek elég biztonságosak lehetnek ahhoz, hogy felmehessünk rájuk. A Mátrafüredtől és Kékestetőtől nem messze elterülő, festői Sástón, az ország legmagasabban fekvő taván például jelenleg több mint 19 centiméter a jégvastagság a Sástó Turisztikai Központ Facebook-oldala szerint. Ha tavi korcsolyázásra szánnánk magunkat, előtte mindig tájékozódjunk az aktuális jéghelyzetről, olvassuk el a katasztrófavédelem ajánlásait, és csak a helyi hatóságok által engedélyezett tavakra menjünk fel.
Elő a túrabakancsot!
Ha a legnépszerűbb téli úti célokat keressük, szinte biztos, hogy eszünkbe fog jutni a Bükk és a Mátra patakokkal, vízesésekkel és mesebeli falvakkal tarkított vidéke. A Sástótól nincs messze Kékestető, ahol szintén lehet síelni, és az Ilona-völgyi vízesés, mely varázslatos látványt nyújt, ha befagy.
Lelki szemeink előtt megjelenhet a romantikus Lillafüred a Hámori-tóval, és a vízeséssel, mely húsz méteres magasságával az ország legnagyobbja. De kedvet kaphatunk ahhoz is, hogy megnézzük, hogyan fest az idei télen a Szalajka-völgy, és befagyott-e a Fátyol-vízesés és a Szikla-forrás. Hogyha kigyönyörködtük magunkat az ikonikus látnivalókban, akkor felutazhatunk a Jávorhegyre a lillafüredi libegőn, és kipróbálhatjuk az Oxigén túraútvonalat vagy a tereprollerezést a Rollerösvényen.
A cikk létrejöttét a Magyar Turisztikai Ügynökség támogatta.
(X)
Fotók: MTÜ