Drága barátaim, megint házhoz megyek a pofonért
Én nem akarok egy pukkancs, sértett, nárcisztikus, hazudozós, bosszúálló, populista elnököt.
Török 2018-ban Vona Gábor és a Jobbik áttörését vizionálta, valamint a Fidesz-többség bukását vetítette előre.
A politikai elemző az Index vezércikkében elemzi Márki-Zay Péter vasárnapi, Dobrev Klára felett aratott győzelmét. Török Gábor szerint MZP győzelme az elmúlt évek legváratlanabb, legmeglepőbb eseménye.
A politológus azt írta: az eredmény leginkább az ellenzéki szavazók erős és egyértelmű üzeneteként értelmezhető. Márki-Zay Péter azért győzhetett, mert
„Az előválasztás második fordulója azt mutatta meg, hogy jelentős az igény az ellenzék megújítására. MZP – elsősorban a Momentummal és az egyhetes bénázás után mellé szegődő főpolgármesterrel – valójában erre a szerepre szerződött” – írja a cikkében.
„A nagyobbik kormányzópárt nem erre készült”
Török szerint a kormánypártban most egy ember örülhet: Lázár János. Ami eddig az ő problémája volt, az most már Orbán Viktoré, és még abban is reménykedhet, hogy – így vagy úgy – megszabadul helyi riválisától.
hiszen a nagyobbik kormányzópárt nem erre készült, és igazán még most sem tudja, hogy pontosan mire számíthat, a kampány és a választás kiszámíthatatlanná vált.
„Lehet, hogy a most látott lendület fél évig kitart, sőt akár a Fidesz számára veszélyesen fel is erősödhet, amelynek nyomán elbillenhet a ma még fej fej mellettinek látszó verseny. S akkor már nemcsak az lesz a tét, hogy tud-e a Fidesz nyerni, de az sem lesz már teljesen elképzelhetetlen, hogy egyszer Orbán Viktor is kerülhet egy országos fülkeforradalom rossz oldalára” – olvasható a cikkben.
Török Gábor nem először tesz kísérletet arra, hogy megjósolja ki lehet az a személy, aki a Fidesz politikai hatalmának végét jelentheti. Legutóbb 2018-ban a Jobbikkal és Vona Gáborral kapcsolatban fogalmazott úgy:
„Négy éve csak 10 körzetet bukott el a Fidesz, most megvan annak az esélye, hogy ez 40 körül legyen. Ha ez valóban megtörténik, akkor nem lesz meg a 100 mandátum, ami egy teljesen új politikai helyzetet jelent. Olyan új helyzetet, ami véget vet a NER-nek abban a formájában, ahogy megismertük.”
Nyitókép: Kisbenedek Attila / AFP