Orbán Viktor annyira megdolgozik a sikerért, hogy az még a Le Figaro tudósítóját is elgondolkodtatta
A francia lap szerint a magyar miniszterelnök minden lehetőséget megragad.
A lengyel igazságügyi reformot baltával csinálják, a magyar folyamat alattomosabb. Interjú.
„– A magyar miniszterelnök, Orbán Viktor is az erős emberek közé számítja magát. Az ő módszere a demokrácia leépítésére miben különbözik a PiS-étől?
– A lengyel igazságügyi reformot baltával csinálják. Magyarországon a folyamat alattomosabb, de széleskörűbb is. Ott a média is érintett. Ott azt láttuk, hogy összeolvadtak azok a médiumok, amik azt írják és azt adják le, ami a kormánynak kényelmes.
– Ehhez még az is hozzájön, hogy a magyar-amerikai milliárdos, Soros György által alapított Közép-európai Egyetem is kénytelen volt néhány szakját Bécsbe költöztetni, mert Budapesten már nem tudott üzemelni.
– Nem csak figyeljük Orbánt, gondoljon csak a Közép-európai Egyetem ügyében indult kötelezettségszegési eljárásra. De amíg Lengyelországban az igazságügyi reform egy jól átgondolt projekt világos céllal, Magyarországon ilyesmiről szó sincs. A Parlament kezdeményezésére a 7-es cikkely szerinti kötelezettségszegési eljárás van folyamatban [Magyarország ellen]. És alig pár hete volt Magyarország első meghallgatása a Tanácsban.
– Orbán Viktor illiberális demokráciája demokráciának számít még az EU értelmezésében?
– Ha ezzel a szóhasználattal [Orbán] arra céloz, hogy a többség azt csinál, amit akar, akkor téved. A demokrácia nem lehet a többség diktatúrája. Ebben az összefüggésben Csehszlovákia első elnökének mondata jut az eszembe. 1918-ban azt mondta: »a demokráciának 50 év zavartalan fejlődésre van szüksége«. Ne felejtsük el: Lengyelország és Magyarország fiatal, törékeny demokráciák.
– Mindkét ország elutasítja az úgynevezett reformjaik kritikáját azzal, hogy ez beavatkozás a belügyeikbe. Németországban és Varsóban is hallani, hogy az alkotmánybírókat politikailag is befolyásolják.
– Nincsenek tökéletes rendszerek. Egy olyan jelentésen, egy olyan montoringrendszeren dolgozunk, amivel pontosan megvizsgálhatjuk a jogállamiságot minden EU-tagállamban. Ezzel azt akarjuk megmutatni, hogy nem csak ezt vagy azt az országot vizsgáljuk, mint ahogy azt állítják. Megvizsgáljuk a hézagokat a rendszerben – ami az igazságszolgáltatás függetlenségét, a korrupcióellenes küzdelmet és a médiaszabadságot érinti.”