Egyetlen felelősségünk, hogy hagyjuk szabadon működni a jogi karokat

2018. december 21. 20:02

Kardinális kérdés, hogy a kormánynak van-e víziója a jogászképzéssel kapcsolatban. Interjú.

2018. december 21. 20:02
Trócsányi László

„Hogyan definiálná a jogászképzés célját?

Úgy gondolom, hogy az öt éves osztatlan képzés esetében három szempontra kell különösen nagy figyelmet fordítani. Egyrészt egy világlátást kell átadni, és a tételes jog mellett azt a természetjogi szemléletet kell a hallgatók figyelmébe ajánlani, amely szerint a jog értéket is képez. A hallgatóknak tehát egy értékrendet is meg kell kapniuk. Szükséges ezen felül a jogdogmatikai tudás elsajátítása és a megfelelő gyakorlati ismeretek megszerzése.

A rendszer tehát az alábbi hármasságra épül: értékrend, dogmatika és gyakorlat.

Ezt röviden úgy foglalnám össze, hogy a hallgatónak először a jogi kultúra alapjait kell megismernie, amely majd a mindennapi gyakorlat során kristályosodik jogi tudássá, tapasztalattá.

Mint igazságügyi miniszter, hogy látja jelenleg a magyar jogászképzésben betöltött szerepét?

Az oktatásügy ugyan nem az Igazságügyi Minisztérium hatásköre, hanem az Emberi Erőforrások Minisztériumáé, azonban mi sem lehetünk, s nem is vagyunk közömbösek a jogi karok iránt. Az igazságügyi miniszternek természetes szövetségesének kell tekintenie a jogi karokat, méghozzá két okból is. Egyrészt, mivel ezekben az intézményekben folyik a jogász utánpótlás kinevelése. Másrészt, mivel az egyetemi oktatók is szövetségesei a jogalkotónak, hiszen a jó jogalkotáshoz a mindenkori tudomány eredményeinek, állásának ismerete elengedhetetlen. Ezért is döntöttem úgy, hogy a minisztérium a jogi karokat kiemelt partnernek tekinti, s épít rájuk több szempontból is.

Hogy látja, mi a kormányzat szerepe a jogászképzés kapcsán?

Kardinális kérdés, hogy a kormánynak van-e víziója a jogászképzéssel kapcsolatban. Amikor 2014-ben elkezdtem a miniszteri munkát, magamnak is feltettem a kérdést, hogy mit tudok a jogi karokról, és áttekintettem a közelmúlt jogászképzésének történetét. A rendszerváltás előtt és alatt élt egy olyan kép, hogy a jogász egy »veszélyes figura«, ezért csak a kilencvenes években indult el a jogi karok (újra)alapítása, amely több helyen, például Debrecenben nem volt előzmény nélküli. Akkor egy új jogrendszer felépítését kellett elvégezni, megjelent számos új jogterület, így nagy szükség volt sok fiatal jogászra. Ez a nyolc jogi kar egészen a kétezres évek közepéig nagyobb verseny nélkül láthatta el a feladatait, hiszen bőven érkeztek hozzájuk a hallgatók. Aztán 2007 környékétől merült fel a kérdés, hogy milyen speciális hozzáadott értéket képviselnek a jogi karok a hazai jogászképzésben.”

Összesen 12 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
írmag
2018. december 25. 08:10
Csak érintettje vagyok a felvetésnek, de - a bűnözői védelem irányultsága és mértéke morálisan javításra szorul, - a bűntett esetében az eredeti állapot visszaállítása után kell a büntetést kiszabni, - a túllihegett személyiségi jognem lehet az elkövetések takarója.
tintapaca
2018. december 23. 15:52
A jogászképzés és a jogi diploma ma olyan, mint a marxista-leninista esti egyetem volt a szocializmusban. Akinek jogi diplomája van, az minden vezetői pozíció betöltésére alkalmas. A jogi végzettséget igénylő szakmák összezárnak, amikor a bástyáikat ostromolják valóság hullámai. Katasztrofális helyzetben van a jogalkotás, az ügyészi munka, a bírói itélkezési gyakorlat, a közigazgatási hatósági eljárások, stb. Mindezt a jogász túltermelés váltotta ki, mert mindenkinek próbálnak munkát adni az akolban. Ennek rendelték alá a jogalkotást az értelmetlen szabályozásokkal. Illúzióban leledzik a miniszter úr. Sajnos a jogászok nem mennek el Londonba felszolgálni, ők a végzettségüknek megfelelő munkát és bért követelnek Magyarországon, és meg is kapják, kerül amibe kerül a költségvetésnek. Csak meg kell nézni a minisztériumok alkalmazottainak végzettségét, a szakmai irányító szervekben dolgozókét, sehol egy szakember, csak jogászok.
Harangláb
2018. december 22. 18:04
A jogász képzés olyan, a jogi egyetemet el lehet végezni úgy, hogy valakinek nincsen egy önálló gondolata, viszont jól tud beseggelni dolgokat anélkül, hogy értené... ...Olyan jogászokkal találkozni, akik egyes szám első személyben "nák-oznak", "nem-e lehetne?" szerkezetű mondatokat használnak, életükben nem olvastak el semmit, legfeljebb a kötelező irodalmat, vagy azt is csak zanzásított formában... Jogász végzettségű munkatársakat foglalkoztató szervezetek szóvivői pedig beszédhibásak, selypítenek, mert az olyan aranyos...:( Aztán ezek a jogászok írják a jogszabályokat, meg alkalmazzák is...
Deotex
2018. december 22. 08:44
Leginkább a munkaerőpiac eltartóképességéhez kell igazítani a végzett hallgatók számát. Pl. a jogászképzés jó részét érintő ügyvédi kar a 90-es években nagyon jó megélhetést biztosított. A 2000-es években emiatt tömegek mozdultak a pálya felé. A 2008-as válsággal tetézve a piaci túlkínálat megtépte a fiatal ügyvédek lehetőségeit, munkadíjait és presztízsét. A gyerekeimnek csak olyan szakmát ajánlok majd, amire tartós túlkereslet van. Az ügyvédi nem ilyen sajnos.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!