Amerikának le kell mondania a világuralomról
Ideje elfelejteni az Oroszország feldarabolásáról szőtt hagymázas terveket.
A republikánusok elnökjelöltje szerdán egy sajtóértekezleten arra nógatta Oroszországot, hogy hackertámadással kutassa fel Hillary Clinton elveszett, kitörölt e-mailjeit. A kijelentésből botrány lett, Donald Trump pedig ma már azt mondja: valójában csak szarkasztikus volt, amikor ezt a kijelentést tette.
Donald Trump republikánus elnökjelölt azt állítja, hogy csak „szarkasztikus” volt, amikor szerdai sajtóértekezletén arra nógatta Oroszországot, hogy hackertámadással kutassa fel Hillary Clinton elveszett, kitörölt e-mailjeit. Donald Trump a Fox televízióban próbálta védeni felháborodást kiváltó szerdai mondatait – amelyek miatt a hazaárulás vádja is érte őt –, s úgy fogalmazott: „természetesen a szarkazmus” beszélt belőle.
A republikánus elnökjelölt ugyanakkor megismételte: nem tudni, hogy ki hajtott végre hackertámadást a demokraták országos bizottságának szervere ellen, amelynek következtében napvilágra került több tízezer elektronikus levél. E levelek egy részét a hétvégén, éppen a demokrata konvenció előtti napokban hozta nyilvánosságra a WikiLeaks, s a kiszivárogtatások hátterében elemzők és titkosszolgálati szakemberek oroszokat sejtetnek. A levelek egy részéből egyébként az derült ki, hogy a demokraták pártvezetése Clinton javára és pártbeli kihívója, Bernie Sanders vermonti szenátor kárára manipulálta az előválasztásokat.
„Senkinek nincs elképzelése arról, hogy vajon Oroszország, Kína, vagy valaki más tette-e ezt. Ki tudja?” – fogalmazott Trump a Fox televízióban a hackertámadásról. Majd hangsúlyozta, hogy az igazi problémát nem az jelenti, hogy hogyan kerültek nyilvánosságra ezek az e-mailek, hanem hogy mit tartalmaznak. „Vessünk csak egy pillantást arra, hogy mit is mondanak ezek az e-mailek, és ez bizony szégyenteljes!” – mondta Trump.
A republikánus elnökjelölt főtanácsadója, Paul Manafort – szintén a Fox televízióban – ugyancsak azt próbálta bizonygatni, hogy Trump megjegyzései pusztán „szarkasztikusak” voltak.
Közben Harry Reid nevadai politikus, a demokraták szenátusi csoportjának vezetője azt javasolta, hogy – mivel Donald Trump a demokraták szerint nemzetbiztonsági kockázatot jelent – a titkosszolgálat ne lássa el őt az elnökjelölteknek járó napi információkkal, illetve ne valós, hanem álinfomációkat továbbítson neki.