Izzott a levegő a stúdióban: Csintalan belecsapott a lecsóba
A bukfenckirály megint nagyot alakított.
Az Orbán-kormány „barátságtalan intézkedései” miatt kétmilliárd eurójába került a bajor adófizetőknek a tartományi bank magyar „kirándulása” a Frankfurter Allgemeine Zeitung publicistája szerint, aki Horst Seehofer bajor miniszterelnök március 4-re tervezett budapesti látogatása kapcsán írt a témáról. A Die Zeit szerzői pedig azt feszegetik, hogy minél tovább tart a migránsválság, annál több követője lesz az „orbánizmusnak”.
A Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) című konzervatív német lap csütörtöki számában Horst Seehofer bajor miniszterelnök március 4-re tervezett budapesti látogatásával kapcsolatban foglalkozott Magyarországgal, a Die Zeit című liberális hetilap pedig az európai menekültválsággal kapcsolatban.
Albert Schäffer Csúszós parketten című írásában kiemelte, hogy Horst Seehofer és Orbán Viktor magyar kormányfő viszonya megmutatja, „milyen csúszós lehet a diplomáciai parkett egy bajor miniszterelnök számára”. Kifejtette: Seehofer mindig elmondja, hogy pártja, a CSU és Orbán pártja ugyanabba a pártcsaládba tartozik, de ez nem akadályozta meg, hogy a bajor adófizetőknek 2 milliárd euróba kerüljön a tartományi bank magyarországi „kirándulása” az Orbán hatalomra kerülése után tett „mindenféle barátságtalan intézkedések” miatt.
Nem volt jó gesztus a meghívás?
Amikor a magyar kormányfő 2014-ben Münchenben járt, Seehofernek nem volt más választása, mint hogy „jó arcot vágjon a veszteségekben bővelkedő játékhoz”, és amikor Orbánt tavaly ősszel meghívták a párt tanácskozására a Banz kolostorba, a CSU-ban néhányan „csóválták a fejüket”, mondván, hogy a „pénzügyi kudarc” után a meghívás „nem jó gesztus” – írta a FAZ szerzője, aki szerint ezen a véleményen valószínűleg nem változtatott a menekültpolitikában képviselt álláspontok „részleges egyezése”.
Hozzátette: még a „lelkes Seehofer-hívek” sem nagyon tudják megmagyarázni, miért nem halasztották a találkozót egy, a hétfői EU-Törökország találkozó utáni időpontra. Megjegyezte: Seehofer a menekültkérdést illetően Orbán személyében „nem Angela Merkel egy szoros követőjével” találkozik, és ő maga sem az, pártja azonban része a Merkel vezette szövetségi kormánynak.
Veszélyes az orbánizmus
A Die Zeit Merkel meg tudja menteni Európát? címmel közölte Michael Thumann, Matthias Krupa és Mark Schieritz írását, akik kiemelték, hogy a menekültválság ügyében az európai uniós tagállamok csak abban értenek egyet, hogy csökkenteni kell az EU területére érkező menedékkérők számát, ám a közös célhoz vezető út minden részlete vitatott. Az egyik oldalon Angela Merkel német kancellár áll, aki legalább az EU-n belül nyitva akarja tartani a határokat, a másik oldalon pedig Orbán Viktor, a „nemzeti bezárkózás főideológusa”, és minél tovább tart a válság, annál több követője lesz az „orbánizmusnak”.
A liberális hetilap szerzői hozzátették: a „menekültfelkelés” Görögország északi határán Orbán számára azt jelenti, hogy a „kerítések még nem elég magasak”, Merkelnek pedig a jövő hétfői EU-Törökország csúcstalálkozón meg kell mutatnia, hogy „terve jobban működik, mint az orbánizmus”.