Csűrték-csavarták a felmérést, hogy leégessék Magyarországot, de csak Romániát sikerült
A szomszédos ország még így sem jutott be a „bezzegek” közé.
A keresztény kölcsönösség elvének tiszteletben tartását, a kettős mérce elvetését szorgalmazta az MTI-hez kedden eljuttatott Szent István-napi ünnepi nyilatkozatában Tőkés László európai parlamenti képviselő, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) elnöke.
Tőkés László a kereszténységet nevezte Szent István uralkodása legfontosabb örökségének. Megjegyezte, a kereszténység egymáshoz kapcsolja a román és a magyar népet. A volt püspök a kölcsönösségről szóló jézusi tanítást idézve elutasította a kettős mérce alkalmazását a román-magyar viszonyban. „Egy országban élünk, egyazon társadalom tagjai vagyunk. Ami jár a románnak – ugyanaz jár a magyarnak is” – fogalmazott Tőkés László. Az EMNT elnöke román politikusoknak a határon túli nemzettársaik melletti kiállását idézve ismételte el azt a nézetét, amely miatt bírálói a román állami kitüntetése visszavonását szorgalmazták.
„Ausztriához és Olaszországhoz hasonlóan, amelyek egyezményes alapon garantálják és biztosítják Dél-Tirol autonómiáját – Magyarország és Románia is közösen vállaljanak felelősséget Erdély, az erdélyi magyarok, a székely-magyarok regionális autonómiájáért” – fogalmazott. Emlékeztetett arra, hogy egy héttel ezelőtt Traian Basescu román államfő kiállt Moldova és Románia egyesülése mellett. „Mi, erdélyi magyarok példát vehetünk a román államelnöktől. Éppen olyan következetességgel kell kitartanunk az erdélyi magyar régiók, valamint a székelyföldi és partiumi autonómia mellett, amiképpen ő tette ezt a román nemzet egysége ügyében” – állapította meg.
István király intelmeiből idézte, hogy a többnyelvű, többkultúrájú országok erősebbek az egyszínűeknél. „Mi, magyarok, történelmi tapasztalatból tudjuk: mindig megvolt a böjtje annak, ha a Szent István-i útról letértünk. Talán más kelet- és közép-európai országok vezetőinek sem ártana, ha nagy királyunk intelmét megfontolnák” – fogalmazott Tőkés László. Utalván a Temesváron kirobbant 1989-es romániai forradalomra, kijelentette: huszonnégy év után egy második rendszerváltozásra van szükség Romániában.