Pislogni sem volt ideje a leköszönő amerikai vezetésnek: Szijjártó mindenki eszén túljárt
A magyar külügyminiszter ráadásul még mindig nem fedte fel teljesen a lapjait.
A Capital Economics szerint nem lenne meglepő, ha már ezen a héten leminősítenék az Egyesült Államokat. A Barclays Capital úgy véli, sokkal nagyobb deficitcsökkentő programra lenne szükség az elfogadottnál.
Az amerikai adósságplafon emeléséről létrejött kongresszusi egyezség nem irányítja fenntartható pályára az amerikai államháztartást, és nem fogja megakadályozni, hogy az Egyesült Államok elveszítse lehetséges legjobb, "AAA" hitelminősítői adósbesorolását - vélekedtek hétfői helyzetértékelésükben londoni pénzügyi elemzők.
Az egyik legnagyobb londoni pénzügyi-befektetési elemző és tanácsadó cég, a Capital Economics szakértői szerint az egyetlen kérdés az, hogy a Standard & Poor's és a többi hitelminősítő „már ezen a héten meghúzza-e a ravaszt, vagy még várnak egy kicsit”. Az elemzők szerint lehetséges, hogy a Standard & Poor's még megvárja, hogy a kétpárti kongresszusi bizottság milyen deficitcsökkentő tervekkel áll elő az év későbbi szakaszában, de „egyáltalán nem lenne meglepő” az sem, ha az Egyesült Államokat már ezen a héten leminősítenék. A Capital Economics szerint az adósosztályzat romlásának nem lenne katasztrofális hatása az amerikai kincstárjegyre vagy a dollárra.
A Barclays Capital befektetési bankcsoport szakértői is azt közölték, hogy magasnak ítélik az Egyesült Államok leminősítésének kockázatát, mivel számításaik szerint legalább ötezer milliárd dolláros deficitcsökkentő programra lenne szükség ahhoz, hogy a GDP-hez mért államadósság-rátát a következő évtizedben a GDP-érték 75-80 százalékán stabilizálni lehessen.