Közép-Európa belépése az Európai Unióba megrendíti az EU addigi alapjait, mivel Nyugat-Európa a jólétben tesped, és kihalt belőle a nemzeti akarat. Közép-Európa viszont épphogy újra felfedezte a nemzeti függetlenség ízét, és féltékenyen őrzi szuverenitását, mindazt, amit nyugaton már meghaladott dolognak tartanak – ha kapnék egy erről szóló szöveget, és meg kellene tippelnem, mikor írták, azt válaszolnám, 2010 után.
De tévednék. Molnár Tamás, a magyar származású, Dachaut túlélő, Amerikában kiteljesedő, 2010-ben elhunyt filozófus és katolikus ellenforradalmár már 1989-ben figyelmeztetett a folyamatokra. Sőt, leírta azt is, hogy az EU-ban egyre kevésbé különböztethetők meg a politikusok a bürokratáktól, és nehéz elképzelni olyan európai egységet, amelyben Németország nem ütközik össze Portugáliával és Görögországgal. Félelmetes, igaz? Pedig Molnár Tamás csupán továbbgondolta, amit tudott a történelemről, geopolitikáról, eszmetörténetről, nemzetekről – és mindazt, amit maga tapasztalt hosszú élete folyamán.
Molnár azt állítja, hogy a második világháborúnak hosszú távon nem voltak európai nyertesei, mivel a győztes Amerika volt – amely amerikanizálta Nyugat-Európát, ráadásul úgy, hogy Nyugat-Európa még akarta is. A jólét elfeledtette vele a történelmet, és föderalista utópiát hirdetett magának. A közép-európaiak azonban 1990 után újra felfedezhették saját történelmüket, és szabadok lehettek, nagyjából négyszáz évnyi küzdelem után. Nyugat-Európa véget akart vetni a történelemnek, amikor Közép-Európa épp újrakezdte azt. A rendszerbe volt kódolva a feszültség, amely ezekben az években sül ki.
A filozófus megjósolja, hogy a munkásréteg nemzeti szavazó lesz, ahogyan azt is, hogy az emberi jogokra ugyanúgy kötelező lesz hivatkozni, mint egykor a marxizmus–leninizmusra.
A döntés akár az Orbán Viktor fémjelezte Patrióták Európáért és a szintén jobboldali Európai Konzervatívok és Reformerek jövőbeli egyesülését is eredményezheti.
Jövő hét szerdán Brüsszelben kerülhet sor a találkozóra Mark Rutte NATO-főtitkár és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök között, amely a békefenntartó erők Ukrajnába küldésének lehetőségeiről fog szólni.
Az esetre a Svéd Demokrata párt is reagált, nem is akárhogyan.
p
4
2
31
Hírlevél-feliratkozás
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 1 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Karvaly
2022. július 02. 14:11
Elnézést kérek a mínuszért, plusznak indult, csak aztán megcsúszott az egér.
Viszont érdekes, pont tegnap néztem egy videót, amelyik részben átfedi a recenziót témáját:
https://www.youtube.com/watch?v=AkIX5yHF1dU
Érinti benne azt, hogy nyugat-EU-ban technokrata bürokraták veszik át a hatalmat, a szélsőséges nemzetellenességet ("antinacionalizmust"), az önkéntes amerikanizálódást, ami a korábban a világot meghatározó kulturális és tudományos szint elsatnyulásával jár.