Szerb elnök: Nem vagyok Aszad, én nem fogok elmenekülni!
Az újvidéki tragédiát követő tüntetések mögött a nyugati hatalmakat sejti Aleksandar Vucic szerb államfő.
Érdemi kihívó nélkül, tetemes előnnyel fordulhat rá Aleksandar Vučić elnök pártja a június 21-ei országgyűlési választásra. A lemaradásából kitörni próbáló Szerbia eddigi gyors gazdasági növekedése is segítheti a kormánypárt kampányát.
Kohán Mátyás írása a Mandiner hetilapban.
Az Aleksandar Vučić vezette Szerb Haladó Párt (SNS) bőven 50 százalék fölötti voksot kaphat a választáson, a többi párthoz képest 30–45 százalékpontos előnyt mérnek neki a közvélemény-kutatók. A koronavírus-járvány idején Vučić csúcsra járatta kommunikációs gépezetét, elszívva a levegőt a választók szemében egyébként is hiteltelen ellenzék elől.
Szimbolikus, hogy Szabács vára, az a Száva-parti, apró faerődítmény, amelyet a magyaroknak kedvező papírforma ellenére csak hónapok munkája árán tudott bevenni Hunyadi Mátyás király rettenthetetlen fekete serege, ma az utolsó bástyája a szerb ellenzéknek. Nebojša Zelenovićon, az 53 ezres város polgármesterén kívül nincs az országban más virtigli ellenzéki városvezető, így az államfővel szemben a jobboldali-konzervatív kormányok klasszikus ellensége, a városi liberális értelmiség sem képez ellenpólust. „Ez lesz az egyetlen valódi választás Szerbiában, minden más városban és településen csak szavazás lesz” – hangoztatja kampányában Zelenović.
Vučić nyeregben
„Az elnöknek és a kormánypártoknak a járvány elleni védekezés lehetőséget adott a pozitív kampányra, közben az ellenzéket azzal támadták, hogy nem támogatja kellően a covid-19 elleni küzdelmet” – mondja Orosz Anna Nyugat-Balkán-szakértő, a Külügyi és Külgazdasági Intézet vezető kutatója a Mandinernek. Vučić kétségtelenül kihozta a maximumot a járványhelyzetből: az április 26-án tartandó választást közegészségügyi megfontolásból június 21-ére halasztották, így a kampányidőszak gyakorlatilag egybeesett a koronavírus miatti veszélyhelyzettel, amely az elnököt és kormányát a megszokottnál is jobban reflektorfénybe helyezte, az ellenzéknek pedig kevés politikai lehetőséget hagyott. A jó ütemérzékkel közölt fotóknak, amelyeken Vučić kórházakban, frissen beszerzett védőeszközök mellett vagy kormányzati támogatásnak örülő boldog választópolgárok körében látható gyermekeivel vagy nélkülük, meg is lett a hatásuk: az elnök népszerűségi indexe a járvány előtti 44-ről mostanra 61 százalékra ugrott.
Nem jött persze rosszul az sem, hogy a kormány Vučićhoz feltétlenül lojális, önmagukban viszonylag csekély politikai relevanciával bíró, egységesen kommunikáló politikusokból áll. Ana Brnabić miniszterelnökkel, volt közigazgatási miniszterrel kapcsolatban Orosz úgy fogalmaz, „politikai értelemben nem fajsúlyos politikus, viszont pozitívan fogadhatták a nyugati partnerek”. Brnabić kijelentette a járvány folyamán azt, hogy „az egészségügyi rendszerünk Vučić miatt maradt működőképes”, és a veszélyhelyzetben sem mulasztotta el aprólékos levélben helyretenni a Freedom House-t, amely az elnök nevét szinte minden mondatába belefűző 2020-as Nations in Transit jelentésében a szerb demokrácia gyengülését állapította meg.
„Vucic a gazdasági eredményekre építette fel 2020-as kampányát”