Világméretű összeomlás: akadoznak a Meta alkalmazásai
Sok felhasználót érint a probléma: nem működik a Facebook, az Instagram és a Threads sem.
Zsidóként és nőként küzdött egzisztenciájáért a Horthy-korszakban és a világháború után is Ungár Margit, az első magyar ügyvédnő.
Gacsályi Sára írása a Mandiner hetilapban.
Igen magas az egy főre jutó ügyvédnők száma e sorok írójának családjában, így Ungár Margit nevét eleinte a frissen kitalált nagymamai esti mesékben, majd gyakorlatilag bármilyen tanulásra felszólító mondatban gyakran hallhattuk nővéremmel. Meg is lepett, amikor egyre több helyen, társaságban szembesültem Margit ismeretlenségével – pedig megérdemli az ismertséget: hadd mutassam be most mindenkinek Magyarország első női ügyvédjét, Ungár Margitot!
„Úgy pergeti a jogi szakkifejezéseket, mint a többi nő a ruhaanyagok franciás neveit” – emlékezett meg Ungár záróvizsgájáról a sajtó, kiemelve: „a jelöltnőn nagyon ízléses, diszkrét és stilszerű fekete-fehér talárszerű ruha van. Komolyan és férfiasan beszél, szinte előadást tart a jelölti székből”. A vizsgáját kitüntetéssel fogadták el, a koronaügyész kezet nyújtva mondja Margitnak: „férfias határozottsággal beszélt, szépen és kifogástalanul (…), kívánom, hogy ilyen fényes sikere legyen az életben is, mint most volt közöttünk”. 1928. június 24-én átadták Magyarország első – és egyben utolsó? – rózsaszín selyembe csomagolt, aranyszalaggal átkötött diplomáját, amelyben a nyomtatvány szövegét is megváltoztatták: úr helyett az úrhölgy megnevezés szerepelt.
A jogi iskola kapui relatív későn nyíltak meg a nők előtt – az orvos-, gyógyszerész- és bölcsészképzés után –, hiszen egy jogot végzett nő idővel esélyt kaphatott, hogy beleszóljon a törvényhozásba. Felvételük követelménye ekkoriban szigorúbb volt, mint a férfi hallgatóknak: csak kiváló tanulók, mindenből kitűnően végző diáklányok jelentkezhettek. Margit elsőéves volt az egyetemen, amikor az ezt megengedő rendeletet is visszavonták, nők a továbbiakban nem tanulhattak a jogi képzésben, ám a már felvételt nyert hallgatók befejezhették az iskolát. Az egyetem elvégzése után gördült Ungár elé a következő akadály: principálist kellett találnia friss diplomásként, aki mellett elkezdhette az ügyvédi munkát, ám mivel nem volt bevett gyakorlat, hogy nőkkel dolgozzanak, szavazást indítottak, bevegyék-e Margitot az ügyvédjelöltek közé. Támogatókra talált, így munkához láthatott: először bátyja mellett dolgozott, majd Vági Józsefnél, akivel később összeházasodott.