Súlyos gyászmunka elé néz Guy Verhofstadt: addig küldene pénzt Ukrajnába, amíg csak lehet
Egy világ omlott össze a belga politikusban.
Bahmut térségében már az is hírértékű, ha valamelyik fél pár száz métert előre tud haladni.
„Annyi minden elszabadult a diplomáciai térben, hogy követni is nehéz” – mondta Nógrádi György a háborúval kapcsolatos eseményeket elemezve. Rámutatott, jelentősen élénkültek például a NATO és Japán közötti tárgyalások, a felek közelednek egymáshoz. Dél-Afrika vezetésével öt afrikai ország is előállt egy béketervvel, miközben Zelenszkij Ferenc pápával való találkozása után kijelentette, nincs szükség a vatikáni béketervre, csak arra, hogy a pápa támogassa az ukrán tervezetet.
Mindeközben Bahmut térségében már azt is fontos hírként közlik a háborúban álló felek, ha néhány száz métert előre tudnak haladni. Állóháború van és vihar előtti csönd, fogalmazott a biztonságpolitikai szakértő.
Törökországban nem lehetett jelentős választási csalás, akkor sem, ha Erdogan javára lejtett a pálya, véli a szakértő. Mint mondta, a németországi (jelentős nagyságú) török közösség kétharmada is a regnáló elnököt támogatta, ahogy a visszalépő elnökjelölt is az ő támogatására szólított fel a második fordulóban. Erdogan nagyon beteg, mutatott rá, de nagy valószínűséggel behúzza a második fordulót és megkezdheti utolsó elnöki ciklusát, de Nógrádi utalt arra, hogy nem biztos, hogy ezt a ciklust végig is tudja csinálni.
30-40 nyugati ország arra készül, hogy Kínát elszigetelje, Oroszországot meggyengítse, Ukrajnát pedig felemelje, utalt vissza a beszélgetés elején felvetett diplomáciai zsongásra Nógrádi György, aki szerint az országok többsége azonban ebben a folyamatban nem vesz részt. Hozzátette: az Arab Liga is meghívta soron következő ülésére Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt, aki elfogadta a meghívást.
A teljes beszélgetést itt tekintheti meg:
Nyitókép: Mandiner/Földházi Árpád