Lemondott Orbán Balázs az MCC kuratóriumi elnöki posztjáról

Az elmúlt hat évben egy magánalapítványból nemzetközileg is ismert magyar nemzeti intézménnyé vált az MCC.

Csak remélni merem, hogy az ország pénzügyeiről több ismerete van a pénzügyminiszternek, mint Budapestről.

„Budapest pénzügyi helyzetéről az elmúlt hetekben egyeztetések, tárgyalások sorát tartottuk a kormánnyal is. Kormánytagoknak, államtitkároknak (jó soknak) mutattuk be a helyzetet, megértették, majd széttárták a kezüket: mióta Budapestnek ellenzéki vezetése van a város sarcolásról »fönt« születik döntés. Sejtjük ez mit jelent. Magam levélben ismertettem a helyzetet a pénzügyminiszternek, kaptam választ – egy Facebook posztot. Most, hogy meghirdettük az első Budapesti Lakógyűlést, most, hogy a budapestiekhez fordultunk, újra megszólalt a pénzügyminiszter – immár Facebook kommentben…
Csak remélni merem, hogy az ország pénzügyeiről több ismerete van a pénzügyminiszternek, mint Budapestről, felelősebben is áll hozzá, különben nagy bajban az ország. Nem is gondolom, hogy ne lenne tisztában a tényekkel, csak hát más a politikai feladat: a ferdítés, a csúsztatás, a manipuláció.
Mi maradjunk a tényeknél, azok makacs dolgok. Budapestnek 2019-ben le nem kötött tartaléka 186,2 milliárd forint volt. A kormány a több mint tízszeresére emelt elvonással, a bevételeink csökkentésével, valamint a Kukaholding ki nem fizetett tartozásával elvett Budapesttől három év alatt 227 milliárd forintot. Azt talán a pénzügyminiszter úr is belátja: 227 > 186,2. A kérdésre tehát, hogy hol van Budapest tartaléka, a válasz világos: elvette a kormány. És még többet, sok milliárddal többet is. Ami Tarlós Istvánnak még 5 milliárd volt, az idén, ennek a városvezetésnek 58 milliárd. Ezért aztán a tény az: ma Budapest finanszírozza a kormányt. És ebből elég. Elég, mert dönteni immár aközött kell: a kormány járjon jól, vagy a buszok, villamosok, trolik és a metró?
Ha pénzügyminiszter ezután is keresné a budapestiek pénzét, javaslom, forduljon például Mészáros Lőrinchez, Tiborcz Istvánhoz, nézze meg a Vodafone-vásárlás árát, esetleg a plakátkampányok költségeit, vagy a titkosszolgálatok feltőkésítését. Ott lesz a budapestiek pénze. Nyilván csak véletlen egybeesés, hogy a Tiborcz Istvánhoz köthető tőkealapok éppen annyi pénzt kaptak ajándékba a kormánytól, amekkora sarcot Budapestnek be kellene fizetnie a kormánynak idén: 58 milliárdot.
A vitánk leírható úgy is: szerintem ez a pénz a budapestieké, ennek jobb helye van Budapesten, szerintük viszont Tiborcz István zsebében van a helye. És szerinted?
Most döntenünk kell. Nem másnak, nem Varga Mihálynak, nem a kormánynak, hanem nekünk, budapestieknek. Erről szól a Budapesti Lakógyűlés. Hogy mi, budapestiek kiállunk-e a városunkért.”
Nyitókép: Földházi Árpád/Mandiner