Fontos bejelentés – új korszak kezdődik a személyszállításban (VIDEÓ)
Lázár János építési és közlekedési miniszter a parlamentben ismertette az előterjesztés részleteit.
A módosító szerint a renitens képviselők akár egy évnyi fizetésüket is elveszíthetnék és két hónapra is kitilthatóak lennének a Tisztelt Házból.
Kitiltás és egyéves fizetésmegvonás járhat a renitens parlamenti képviselőknek – írja az Index, Szabó Szabolcs független országgyűlési képviselő Facebook-posztjára hivatkozva. Szabó Szabolcs azt írta Facebookon, hogy fideszes képviselők nyújtanának be egy módosítást az Országgyűlés működéséről szóló törvényhez, ami tovább szigorítaná a parlamenti rendet, illetve emelné a kiszabható büntetési tételeket a kifogásolhatóan viselkedő képviselőkkel szemben.
Szabó szerint a törvényjavaslat alapján a képviselőktől a házelnök akár 6 hónapnyi fizetést is elvonhat, amennyiben a képviselő fizikai erőszakot alkalmaz, vagy az ülés, a vita illetve a szavazás menetét hátráltatja, vagy az Országgyűlés ülésének résztvevőjét az üléstermi jogai gyakorlásában vagy kötelezettségei teljesítésében akadályozza.
Az Országgyűlés elnöke a fizikai erőszakot alkalmazó képviselőt akár 60 naptári napra, azaz két hónapra is kitilthatja a parlamentből, de 30 napra azt a képviselőt is kitilthatják a Tisztelt Házból, aki az ülés, a vita vagy a szavazás menetét akadályozza.
A potál szerint, a módosítás értelmében, ha a kizárt képviselő az ülést vezető elnök ülésterem elhagyására irányuló felszólításának nem tesz eleget, az ülést vezető elnök a képviselő azonnali hatályú kitiltását rendelheti el. A kitiltás a törvény értelmében a Parlament és a Képviselői Irodaház épületére is vonatkozik. Az épületből kitiltott képviselő, mivel fizikailag nem gyakorolhatja szavazati jogát, így szavazati jogát egy másik képviselőnek adhatná át.
„Titkos szavazás esetén a kitiltott képviselő a szavazás időtartama alatt a házelnök által kijelölt helyiségben gyakorolhatja szavazati jogát” – áll a Szabó Szabolcs által megosztott módosítóban. Az Index hozzáteszi, hogy a tiszteletdíj-csökkentésnél van egy duplázó is a törvényben. Amennyiben ugyanis a fentiekben leírt fizikai erőszakot követ el egy képviselő, vagy „a képviselő az ülés, a vita vagy a szavazás menetét akadályozza, vagy az Országgyűlés ülésének résztvevőjét az üléstermi jogai gyakorlásában vagy kötelezettségei teljesítésében akadályozza”, majd az ülést levezető elnök, vagy házelnök által elrendelt kitiltásnak nem tesz eleget, és a képviselő nem hagyja el az üléstermet, akkor a tiszteletdíj-csökkentés felső határa a kétszeresére emelkedik, vagyis akár 12 havi fizetést is megvonhatnak a renitens képviselőtől.