A liberális sajtó még mindig nem akarja érteni: nem a magyar stratégiával van gond, hanem a brüsszelivel

2025. május 01. 19:33

Nem a magyar nagystratégiával van tehát a baj, hanem a brüsszelivel.

2025. május 01. 19:33
Orbán Balázs
Facebook

„A liberális sajtó még mindig nem akarja érteni: nem a magyar stratégiával van gond, hanem a brüsszelivel. 
A liberális elit – ideértve a Brüsszelnek referáló magyar ellenzéket is – egy olyan külpolitikai modellt követ, amely az elmúlt évek során rendre elhibázott válaszokat adott a világrend átalakulására. A valósággal egyre inkább szembemenő brüsszeli stratégia nem alkalmazkodni próbál a nemzetközi rendszer többpólusúvá válásához, hanem egy ideológiailag vezérelt, föderális szuperállamot akar kiépíteni. Az elmúlt évek válságait ezért rendre további centralizációra, és a nemzeti hatáskörök elvonására használta fel – a kudarc viszont egyre inkább nyilvánvaló.

Ezt is ajánljuk a témában

Nem a magyar nagystratégiával van tehát a baj, hanem a brüsszelivel. Íme néhány pont, hogy miért:
Az Európai Unió nem közvetítőként, nem stabilizáló hatalomként, hanem résztvevőként lépett be az orosz–ukrán háborúba. A brüsszeli stratégia a geopolitikai realitásokat figyelmen kívül hagyva a háborús logikát tette meg politikai identitása egyik alapjává. Ez a háborúpárti attitűd nemcsak az unió belső politikai kohézióját bomlasztja, hanem Európa globális pozícióit is gyengíti. Magyarország ezzel szemben a békében érdekelt, ezért minden erőfeszítésünkkel ennek előmozdításán dolgozunk.

Ezt is ajánljuk a témában

Von der Leyen újabb kudarca

Néhány évvel ezelőtt az Európai Bizottság úgy döntött, 2030-ra az EU a globális chipgyártás 20 százalékáért fog felelni. Az Európai Számvevőszék friss jelentése szerint ebből semmi nem lesz – ahogyan a többi nagy ívű iparmentő tervből sem.

A blokkosodásban gondolkodó brüsszeli logika nem értette meg a XXI. század nemzetközi rendjének lényegét sem: a világrendszerváltás egy többpólusú új világrendet hozott el. Ebben a közegben azok az államok értékelődnek fel, amelyek képesek hidat képezni a nagyhatalmak között. A blokkosodás ezért nemhogy növeli, hanem sokkal inkább csökkenti az európai országok relatív geopolitikai szerepét. Magyarország ezzel szemben egy áthidaló, kulcsállam pozíció megteremtésére törekszik – mert csak így tudja fenntartani szuverenitását és hosszú távú mozgásterét a gyorsan változó világrendben.

A brüsszeli föderalista törekvések a hatékonyság álcája mögött a demokratikus legitimitás felszámolásához vezetnek. A föderalisztikus törekvéseket Brüsszel rendre a válságokra adott válaszként tálalja, miközben ezen keresztül számolja fel az európai közösség leghatékonyabb önkorrekciós képességét.

Ezt is ajánljuk a témában

A brüsszeli döntéshozatal az elmúlt évek válságait – migráció, koronavírus-járvány, energiaválság, háború – rendre egységes válaszokkal próbálta kezelni, miközben figyelmen kívül hagyta a tagállami kontextusokat. A nemzeti hatáskörök sorozatos csorbítása hosszú távon aláássa az EU működőképességét is. A tagállamok érdekei nem másodlagosak az unióhoz képest, hanem azok képezik az unió politikai alapját.

A brüsszeli stratégia következményei mára világosak: a gazdasági kapcsolatok teljes összeomlása Oroszországgal, elhidegülés Kínával, folyamatos pozícióvesztés a globális Délen, valamint éles feszültségek az Egyesült Államok új republikánus adminisztrációjával – amelyet Brüsszel ideológiai alapon maga provokált ki. Az európai elit meg volt győződve arról, hogy Donald Trump nem térhet vissza, miközben nyíltan kampányolt ellene – ezzel diplomáciailag eljátszva Washington bizalmát.

Nem elég, hogy Brüsszel néhány év alatt a világ legelszigeteltebb régiójává tette Európát, de mindezekből a külpolitikai kudarcokból gazdasági hanyatlás is következik. Az eurózóna gazdaságilag gyakorlatilag stagnál, a versenyképességi mutatók pedig sorra romlanak.

Kapcsolódó vélemény

undefined

Kötter Tamás

Facebook

Idézőjel

...aki kijelölheti magyarországi hűbéresét, helytartóját.

Nekünk viszont van egy működőképes stratégiánk: háború helyett béke, blokkosodás helyett gazdasági semlegesség, európai szuperállam helyett nemzetek Európája. Ennek köszönhetően hazánk egyedülálló módon pragmatikus, jó kapcsolatot ápol a világ valamennyi meghatározó erőközpontjával  Amerikától kezdve, Oroszországon és az arab államokon, Izraelen és a közép-ázsiai országokon keresztül Kínáig bezárólag.” 

Nyitókép: Philippe TURPIN / Photononstop / Photononstop via AFP

***

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 7 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
monybbsc
2025. május 02. 00:37
Kisorbán szerint az lenne tehát a helyes stratégia, ha az egész EU felváltva szopná Trump és Putyin kukacát. Ez aztán a nagystratéga!
2025. május 01. 22:41 Szerkesztve
Értem én de valamit csak kellene tenni. Mert a brüsszeli elit kendőzetlenül számolja fel a nemzeti szuverenitást. Egy huxit esetleg ha nincs más megoldás ?
Ehetős Odó
2025. május 01. 22:18 Szerkesztve
Ez mind eszelős ott Brüsszelben. Meg általában nyugaton. Emlékeznek még a blogtársak a jópár évvel ezelőtti repülőszerencsétlenségre, amikor az eszelős pilóta magára zárta fülkét és direkt egy hegynek vezette a gépet? Kezdem úgy érezni magam, mint annak a repülőnek a tehetetlen utasai.
robertdenyiro
2025. május 01. 20:51
Pontosan erről van szó, remekül foglalta össze a lényeget a szerző. 10/10. A libkány szekta trollkórusa persze majd jön jó hangosan sivalkodni hogy jájj-jájj, megint báncsák a szegény eulibkány gazdit, skandallum. Gyrtek, picsogjatok, debil libkány retkek. Hadd röhögjünk rajtatok egy jót.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!