Újra külföldről akarják megmondani, hogy milyen kormánya legyen Magyarországnak
Újra kudarcot fognak vallani.
A Tisza párt elnöke, aki az EP mezőgazdasági bizottságának is tagja, szembefordult a magyar gazdákkal.
Nyitókép: Magyar Péter Facebook-oldala
Magyar Péter, aki az Európai Parlament mezőgazdasági bizottságának is tagja, szembefordult a gabonatermesztő magyar gazdákkal. A magyar élelmiszeripart privatizáló Raskó Györggyel együtt nyilatkozó ellenzéki politikus 2027-től a gabonatermesztők helyett másoknak adná a forrásokat. A háttérben Ukrajna brüsszeli elit kívánt csatlakozása, majd az ukrán gazdák kifizetése állhat – írja a Magyar Nemzet.
Ezen a héten az Európai Parlament megkezdte a Stratégiai párbeszéd az EU mezőgazdaságának jövőjéről című jelentés tárgyalását, amelyet Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke kezdeményezett.
A jelentést több agrárszervezet már most kritikával illette, mivel a növényi alapú étrendek előmozdítását szorgalmazza, és burkoltan Ukrajna jövőbeli csatlakozását készíti elő, miközben az eddigi területalapú támogatási rendszer megszüntetését irányozza elő.
A vitával kapcsolatban Magyar Péter is közzétett egy bejegyzést, amelyben lényegében a területalapú támogatások jelenlegi rendszerének felszámolását vetíti előre. Magyar Péter szerint „ahogy az egész unióban, úgy Magyarországon is támogatni kellene az intenzívebb, nagyobb hozzáadott értékű, organikus mezőgazdasági termelést a jelenlegi extenzív gabonatermelést (sic!) helyett.”
Magyar Péter szerint tehát az úgynevezett organikus gazdálkodást – magyarul a biogazdálkodókat – kellene támogatni a gabonatermesztés helyett.
Ugyanakkor bejegyzésében szembefordítja egymással a többi gazdát is. Mondanivalója alapján úgy tűnik, számára a kertészek többet érnek a szántóföldi növénytermesztőknél, a szántóföldi növénytermesztők meg a legeltető állattenyésztőknél.
Évente 550 milliárd forint területalapú támogatás érkezik Magyarországra, amit közel 160 ezer gazda, főleg családi gazdálkodók igényelnek mintegy ötmillió hektárra.
A kisebb gazdaságok arányosan nagyobb támogatást kapnak, míg fiatal gazdák emelt összegű támogatásban részesülnek, amely 2024-ben már 7300 igénylést vonzott. Az organikus mezőgazdaság támogatása is jelentős, 2023-ban 4400 biogazda 37 milliárd forintot kapott. Az új pályázatok magasabb támogatást kínálnak a biogazdálkodóknak, például szántóföldekre és gyümölcsültetvényekre.
Ezt is ajánljuk a témában
Újra kudarcot fognak vallani.
A magyar kormány tehát egyszerre támogatja a szántóföldi növénytermesztőket és a biogazdálkodókat, valamint az állattenyésztőket is.
A területalapú támogatások megszüntetését egyébként az az Ursula von der Leyen támogatja, akinek nemrég Magyar Péter állva tapsolta meg a beszédét.
Az általa felkért szakértői csapat által kidolgozott javaslatok között, az említett jelentésben ez kifejezetten szerepel.
Külön érdekesség, hogy az anyagban azzal indokolják a területalapú támogatások megszüntetését, hogy fel kell készíteni az agrártámogatásokat az EU bővítésére. Ukrajna neve nem szerepel ugyan az anyagban, de egyértelmű, hogy a bizottság elnökének a tanácsadói melyik országra gondoltak. Hiszen
Ukrajna mezőgazdasági területe 40 millió hektár, miközben most az EU-ban összességében 150 millió hektár részesül támogatásban.
A Magyar Péter által megfogalmazott, a brüsszeli bürokrácia javaslatainak megfelelő kritika egyébként gyakorlatilag szó szerint megegyezik Raskó György 2022-ben a Privátbankár nevű portálnak elmondott szavaival. Az agrároligarcha arról beszélt, hogy „az unió a földalapú támogatások révén az extenzív irányú termelést támogatja”.
A lap szerint tehát a háttérben Ukrajna brüsszeli elit kívánt csatlakozása, majd az ukrán gazdák kifizetése állhat.
Ezt is ajánljuk a témában
A TISZA-vezér Brüsszel politikai foglya lett, önként és dalolva átállt Brüsszel oldalára.
Ezt is ajánljuk a témában
Ebben a formában nem támogatható a rezsicsökkentés a Tisza Párt európai parlamenti képviselője, Gerzsenyi Gabriella szerint.
Ezt is ajánljuk a témában
A politikus szerint így kaphatnánk uniós forrásokat.