Zelenszkij: A mai naptól kezdődik az európai uniós tagságunk

„Hálás vagyok mindenkinek, aki megvédi Ukrajnát, országunkat és népünket” – fogalmazott az ukrán elnök.

Az uniós tanács leköszönő belga elnöksége mindent elkövet annak érdekében, hogy megkerülje vagy megnehezítse Budapest vétójogát.
A nyitókép illusztráció. Fotó: Photo by Christopher Furlong/Getty Images
Az európai fővárosok épp kidolgozzák a módját annak, hogyan szigeteljék el az uniós döntéseket Orbán Viktor növekvő vétóitól, mivel a magyar miniszterelnök az elmúlt hónapokban rekordszámú kül- és biztonságpolitikai kérdést blokkolt vagy késleltetett – írja a Financial Times.
Válaszul az uniós tanács leköszönő belga elnöksége több lehetőséget is felvetett arra, hogy megkerülje vagy megnehezítse Budapest vétójogát.
Ide tartoznak az EU-szerződések olyan rendelkezései, amelyek lehetővé teszik egyes döntések minősített többséggel történő meghozatalát, valamint több magyarázatot követelnek meg a vétójukat használó országoktól. A belga dokumentum, amelyet kedden tárgyaltak, a legújabb törekvés, hogy védőkorlátokat állítsanak fel az Oroszországgal szembeni szankciók enyhítése, valamint a blokk Ukrajnának nyújtott pénzügyi és katonai támogatása ellen. Magas rangú EU-diplomaták szerint Magyarország miniszterelnökének obstrukciója az elmúlt hónapokban soha nem látott szintet ért el.
Magyarország jelenleg hét, Ukrajnával kapcsolatos döntést függőben tart, 6,6 milliárd euró értékben.
A belga javaslatokon kívül más fővárosok is bojkottálják a Magyarországon tartott miniszteri találkozókat, és bizalmas mellékleteket készítenek az EU-dokumentumokhoz,
amelyek felvázolják a tömb többi 26 tagállama közötti megállapodás elérésének alternatív módjait. A lap úgy tudja, hogy egyes fővárosokban nyíltan kiállnak az úgynevezett 7-es cikkely szerinti eljárás Magyarország elleni előmozdítása érdekében, amely a szavazati jogok megvonásába torkollhat.
Ehhez a döntéshez azonban konszenzusra lenne szükség – Szlovákiával, de potenciálisan másokkal is, amelyeknek valószínűleg fenntartásai vannak ezzel kapcsolatban. Magyarország hétfőn nem kifogásolta azt a jogértelmezést, hogy mivel tartózkodott a lefoglalt orosz vagyonból származó bevétel Ukrajna megsegítésére történő elkülönítéséről, e nyereség felhasználásába sincs beleszólása.
A cikket Közép-Európa szakértője, médiafigyelője és piackutatója, a CEPER szemlézte a mandiner.hu számára.
***
Ezt is ajánljuk a témában
„Hálás vagyok mindenkinek, aki megvédi Ukrajnát, országunkat és népünket” – fogalmazott az ukrán elnök.