Az ellenzék nem akar a múltkori blamába belefutni
A 2019-es önkormányzati választások során hatalmas pofonba szaladt bele az ellenzék: mivel nem tudtak megállapodni arról, ki legyen a közös jelöltjük, így végül több párt több jelöltet indított. Míg '19 júliusában még úgy látszódott, hogy sikerül egy jelölt mögé beállniuk, ez nagyon nem így lett, ugyanis az MSZP és az LMP Miklós Attila szocialista önkormányzati képviselőt indította, addig a DK, a Jobbik és a Párbeszéd Dancsó Tibor mögé állt be. Az eredmény végül lesújtó lett a balliberális kör számára, hiszen jelöltjeik messze alulmaradtak Szarvassal szemben. Az erőkülönbségeket jól mutatja, hogy míg Szarvas Péter 16 ezer szavazatot kapott, addig második helyezett Dancsó alig kétezret, a harmadik Miklós Attila pedig 1700-at.
A 2024-es választásra már előre készültek azonban az ellenzéki pártok és beálltak a korábbi polgármester, Pap János mögé. Február közepén jelentette be az MSZP, a DK és a Párbeszéd békéscsabai szervezetei egy nagyszabású sajtótájékoztatón a DK helyi irodájában, hogy megszületett a nagy megállapodás.