Fotó: Attila Kisbenedek/AFP
***
„Még az Orbán-rendszerben sem fordult elő, hogy egy köztársasági elnök már a beiktatása előtt annyira hátat fordítson az igazságnak, és annyira megosztóvá váljon, mint most Sulyok Tamás, aki azzal reagált Karsai László és Ungváry Krisztián történészek cikkeire, hogy lényegében mindegy is, mi a valóság, csak a családi legendárium számít. Karsai és Ungváry arról írtak, hogy Sulyok egy korábbi interjújában valótlanságokat állított az apjáról, például hogy a II. világháború után halálra ítélték, és 10 évig bujkálnia kellett.
»Azt tudom elmondani, hogy a rendszerváltást megelőzően mint a legtöbb magyar számára, úgy a mi családunkban is tabu volt a múlt. De létezett és a mai napig létezik egy családi legendárium, amely úgy őrizte meg az édesapámmal kapcsolatos történeteket, ahogyan ezt korábban nyilatkoztam«
– mondta a frissen megválasztott köztársasági elnök.
Sulyok azt mondta, »az édesapjával kapcsolatban elhangzott vádakat nemtelen támadásnak« tartja, és nem akarja terhelni a magyar közéletet ilyen értelmetlen vitákkal. Majd leszögezte: »a parlament engem, és nem a rendszerváltás előtt elhunyt édesapámat választotta meg köztársasági elnöknek«.
Ebben kétségtelenül igaza van, valóban őt választotta államfővé a parlament. Azt viszont félreérti, hogy az apjával szemben hangoztak volna el vádak. Az apját sem Karsai, sem Ungváry nem vádolta semmivel, csak az úgynevezett valóságot írták meg róla. Vádból csak egy hangzott el, de az Sulyok Tamás ellen: az, hogy egy évvel ezelőtti interjújában, amikor az apjáról beszélt, nem mondott igazat.
Sulyok persze minden bizonnyal vádként értelmezi azt is, hogy Karsai náciszimpatizánsnak, szélsőjobboldalinak és antiszemitának nevezte az apját, aki valóban a szélsőjobboldali és szélsőségesen antiszemita Magyar Nemzeti Szocialista Párt Fejér megyei vezetője volt.
Sulyok erre mondja, hogy az apja »egy szociálisan érzékeny, hazafias, filoszemita ember volt«, és ha ő így tudja, az kétségtelenül örvendetes, csak hát a tények nem ebbe az irányba mutatnak.
Az új köztársasági elnök tehát – valószínűleg tudatosan – félreérti, kit és mivel vádolnak pontosan a történészek. Azon, hogy az apja 1945 előtt egy szélsőjobboldali párt helyi vezetője volt, kár is vitatkozni, de Sulyok Tamás mai megítélése szempontjából ezzel nincs is semmi gond. Sulyok sem nagyobb, sem kisebb ember nem lesz attól, mit tett az apja. Attól lesz kisebb, hogy nem az igazat terjeszti róla.