„Hiába állnának fegyverbe a tarpai parasztok, hogyha nincs II. Rákóczi Ferenc” – fogalmazott Magyar Bálint, az SZDSZ egykori elnöke a Klubrádió műsorában arra a kérdésre, vidéken miért nagy a kormány támogatottsága. A Gyurcsány-kormány oktatási minisztere szerint
a magyar baloldal nem hajlandó azokat az egyszerű kifejezéseket használni, amiket „Marika néni is megért”,
ezért a kisebb településeken inkább kiegyeznek a helyi fideszesekkel.
Magyar Bálint a Medián felmérésére hivatkozva megállapította, hogy a megkérdezett ellenzéki szavazók a rendszert jellemző negatív és pozitív jelzők közül legkevésbé a fasiszta kifejezéssel illetné a kormánypártokat. Ezzel egyet is értett, megállapítva, hogy a liberális értelmiség valóban nem kellene, hogy fasisztázza a kormányt, szerinte a kormány nem fasiszta.
A Medián felméréséből az is kiderült, hogy a legtöbb baloldali szavazó a „maffiaállam” kifejezéssel jellemezné a kormányt. Magyar Bálint szerint az ellenzéknek is ezt a retorikát kellene használnia.
Ma a baloldal hibát követ el azzal, hogy nem hívja fel a vidékiek figyelmét az ok-okozati összefüggésekre. Az SZDSZ-es politikus szerint ilyen összefüggés, ha valakinek a hozzátartozója meghal a kórházban Covid-19 betegségben, akkor az ellenzéknek kötelessége lenne felhívni rá a figyelmet, azért halt meg az illető, mert a kormány ellopja az egészségügyből a pénzt.
Magyar Bálint összegezve a jelenlegi baloldali pártok nyelvhasználatáról és a vidéki emberekről kialakított véleményét, megjegyezte:
Falun azt értik, amikor maffiaállamról beszélünk, mert abban szerepel egyfelől az önkény és a hatalmi erőszak, másfelől a rablás. Minél kisebb településre megyünk, annál átláthatóbb ez a helyzet.